środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Rekordowa liczba prezentacji podczas Europejskich Dni Tańca Malbork 2021

2021-04-26 10:02:10 (ost. akt: 2021-04-26 10:54:22)
studio Europejskich Dni Tańca, Jacek Suchiński, Sebastian Białobrzeski i Mateusz Łasiewicz

studio Europejskich Dni Tańca, Jacek Suchiński, Sebastian Białobrzeski i Mateusz Łasiewicz

Autor zdjęcia: archiwum Europejskich Dni Tańca

Zakończyły się XIV Europejskie Dni Tańca Malbork 2021 (24-25.04). Tym razem organizator – Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz koordynator Jacek Suchiński stanęli przed nowym wyzwaniem. Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia sanitarne konkurs musieli przygotować w formule online. Taka forma nie zniechęciła uczestników, którzy zameldowali się w rekordowej ilości. Jurorzy musieli ocenić ponad 400 solistycznych i zespołowych pokazów tancerzy z całej Polski, również z zagranicy – po raz pierwszy na Festiwalu gościliśmy uczestników z Czech.

Europejskie Dni Tańca to przegląd różnorodnych form tanecznych, popisy choreografów, pokazy pięknych strojów i niezwykłe widowiska artystyczne. Dzieci, młodzież i dorośli próbują swoich sił na parkiecie oraz walczą o nagrody i uznanie szanownego Jury. W tym roku oceny występów podjęli się Anna Śmiganowska, Bartłomiej Kobeszko, Sebastian Białobrzeski, Magdalena Mieczkowska oraz Jacek Suchiński (więcej na temat Jurorów na stronie https://edtmalbork.wixsite.com/taniec/jury).

Transmisję z Festiwalu można było obejrzeć online, nagrody wręczano zarówno po pokazach sobotnich jak i niedzielnych. Główne trofeum – Grand Prix – zdobyło Studio Tańca „Born to dance” ze Swarzędza. Wszystkie wyniki można sprawdzić na stronie: https://edtmalbork.wixsite.com/taniec.

Do konkursu przystąpił również zespół „Bursztynki” z MCKiE pod kierunkiem Celiny Pacanowskiej, który zgłosił ogółem 22 prezentacje - 14 solówek, 1 duet i 7 zespołów - w różnych kategoriach tanecznych i wiekowych. Tancerki z Malborka jak zwykle zaprezentowały się doskonale i zdobyły szereg nagród. Więcej na ten temat w artykule „Sukcesy „Bursztynek” na Europejskich Dniach Tańca” w artykule na stronie https://82-200.pl/5453,Sukcesy-Bursztynek-na-Europejskich-Dniach-Tanca.html.

W 2020 roku ze względu na COVID-19 konkurs trzeba było odwołać zupełnie, w tym roku udało się go przeprowadzić on-line. Miejmy nadzieję, że to już ostatni rok, kiedy uczestnicy nie mogą poznać się osobiście, zobaczyć występów na żywo i wymienić doświadczeniami. Trzymamy kciuki, aby XXV, jubileuszowa edycja Europejskich Dni Tańca przebiegła w sposób tradycyjny a Malbork ponownie gościł najlepszych tancerzy w Polsce.

- To było wyjątkowe przedsięwzięcie. Nie tylko ze względu na fakt, że w całości odbyło się w Internecie. Przede wszystkim zaskoczyła nas ogromna ilość tancerzy, która zgłosiła się na europejskie dni tańca. Złamaliśmy barierę 400 prezentacji podczas dwóch dni konkursu, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej. Jak pokazała transmisja, pandemia nie wpłynęła znacząco na formę tancerzy. Prezentacje stały na wysokim poziomie, co skłoniło Jury do przyznania większej liczby nagród, a w niektórych przypadkach podwójnych pierwszych, drugich czy trzecich miejsc. Uczestnikom oraz ich trenerom należą się wielkie słowa uznania – podsumowuje EDT ich koordynator Jacek Suchiński.