Piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Cztery Rekordy Okręgu Pauliny Cierpiałowskiej i 48 medali MAL WOPR w Niemczech

2017-06-12 09:27:50 (ost. akt: 2017-06-14 10:18:05)

Kolejny wyjazd zawodników MAL WOPR do partnerskiego miasta Nordhorn w Niemczech za nami. Malborscy pływacy jak zwykle nie zawiedli. Na Międzynarodowych Zawodach Pływackich na długiej 50-metrowej pływalni, jak zwykle fenomenalnie zaprezentowały się dwie najlepsze malborskie pływaczki – Paulina Cierpiałowska i Alicja Krauze.

Paulina w fantastycznym stylu poprawiła aż cztery Rekordy Okręgu na pływalni 50 metrowej i wywalczyła pięć złotych medali. Nasza zawodniczka nie miała sobie równych we wszystkich startach. Jako pierwszy przestał funkcjonować rekord sprzed 12 lat na 100m stylem dowolnym. Naszej zawodniczce pokonanie dwóch długości pływalni zajęło 1:02,44s i tym wynikiem rozpoczęła ona złote pasmo swoich sukcesów. Kolejną konkurencją w harmonogramie było 100m stylem motylkowym. Tu Paula wspięła się na wyżyny swoich możliwości. Z czasem 1:08,36s nie tylko poprawiła swój rekord sprzed dwóch miesięcy w kategorii 12-latek ale również zdetronizowała aktualnie 49-letnią zawodniczkę z Tczewa Janinę Sajdowską, która w roku 1981 mając lat 13, pokonała dystans 100m stylem motylkowym w czasie 1:09,00s. W ten sposób dwunastoletnia zawodniczka z Malborka wpisała się już na listę rekordzistek 13-letnich. Kolejnego dnia zawodów Paulina miała zaplanowane trzy starty. Rozpoczęła od wymagającego dystansu 400m stylem dowolnym, który pokonała w czasie 4:46,86s, poprawiając w ten sposób 25-letni rekord okręgu zawodniczki z nieistniejącego już klubu Flota Gdynia. Idąc za ciosem, kolejny, o połowę krótszy dystans Paula pokonała w czasie 2:15,95s i odebrała dwunastoletni rekord zawodniczce z Lęborka. Ostatni start po wielu godzinach oczekiwania i dwóch bardzo wymagających wyścigach, był również udany. I choć czas 2:37,47s na dystansie 200m stylem zmiennym nie dał jej piątego rekordu, to i tak pozwolił na zdobycie kolejnego, piątego złota. Nasza mistrzyni zmęczona ale bardzo szczęśliwa, mogła przyjmować gratulacje nie tylko od kolegów klubowych. Wyniki Pauliny robiły wrażenie na wielu zawodnikach, trenerach i kibicach. Cieszy doskonała dyspozycja naszej mistrzyni tuż przed Mistrzostwami Polski dla tej kategorii wiekowej.

W ostatnim sezonie w barwach MAL WOPR szesnastoletnia Alicja Krauze, która od września będzie kontynuować karierę pływacką w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, wywiozła z Nordhorn komplet pięciu medali. Nasza mistrzyni nie miała sobie równych w wymagającej rywalizacji rocznika 2001 w konkurencjach 200 i 400m stylem dowolnym oraz 100m stylem motylkowym i 200m stylem zmiennym. Tylko jedna zawodniczka była minimalnie lepsza od Ali na sprinterskim dystansie 100m stylem dowolnym. Alicja już za dwa tygodnie wyjeżdża do Puław na zgrupowanie Kadry Narodowej, a stamtąd bezpośrednio do Opola na Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów w Pływaniu.

W 42 zawodach w Nordhorn, w których malborczycy uczestniczyli po raz 16, ekipa MAL WOPR poprawiła wynik wszechczasów w liczbie zdobytych medali. Nasi pływacy wywalczyli aż 48 medali, w tym 17 złotych, 15 srebrnych i 16 brązowych. W ciągu dwóch dni zmagań liczba zdobytych medali podopiecznych Doroty Grzywackiej i Iwony Ciecholewskiej rosła w zawrotnym tempie. Worek z medalami rozwiązała na zawodach jedenastoletnia Liliana Szpaczyńska płynąc 200m stylem klasycznym. Nasza pływaczka wywalczyła w tej konkurencji złoty medal i zapoczątkowała wspaniałe pasmo występów naszych zawodników. W trakcie zawodów Lila dorzuciła jeszcze do swoich zdobyczy srebro na dystansie o połowę krótszym, również w stylu klasycznym.

Bohaterów zawodów w Niemczech było wielu. Komplet pięciu medali we wszystkich swoich startach zdobyli; Jakub Grapentyn (dwa złota i trzy srebra), Kamil Czarnota (trzy srebra i dwa brązy) oraz Magda Mroczek (srebro i cztery brązy). Cztery medale z kolei to dorobek Nadii Walentynowicz, która zdobyła w Nordhorn medal złoty, srebrny i dwa brązowe. O jedną „balchę” mniej wywalczyli Konrad Patoka i dziewięcioletni zaledwie Patryk Grapentyn, którzy mogli cieszyć się medalami we wszystkich kolorach. Złoto i brąz z kolei zawisły zasłużenie na szyjach bardzo pracowitych Macieja Kowalskiego i Cezarego Gwiazdowskiego. Warto podkreślić fantastyczny start osiemnastoletniego Damiana Górskiego, który mimo, że klasyfikowany był z zawodnikami o rok starszymi wywalczył w Nordhorn dwa brązowe medale. Po jednym medalu srebrnym z kolei dorzucili do dorobku naszej reprezentacji; Alicja Lewandowska, Wiktor Ołdziejewski oraz debiutujący dziewięcioletni Dawid Patoka, a ostatnie medale brązowe; Michalina Zielska i kolejny debiutant Sławomir Szpaczyński.

W 42 Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Nordhorn w Niemczech, udział wzięło 1070 zawodników z 46 klubów z Holandii, Danii, Niemiec i Polski. Zawodnicy rywalizowali w kilkunastu konkurencjach w ciągu dwóch dni zawodów. Malbork reprezentowała 53 osobowa grupa pływaków i ich opiekunów. W trakcie wyjazdu był czas nie tylko na emocje sportowe. Nasi zawodnicy zwiedzali miasto, integrowali się z gospodarzami realizując projekt z zakresu ochrony środowiska wodnego oraz rozgrywając mecze piłki nożnej i siatkowej. Malborczycy z zapałem korzystali też z atrakcji wodnych w postaci zjeżdżalni, 10-metorwej wieży do skoków, basenu z falami, a także grillowali i odpoczywali po ciężkim sezonie.

Wyjazd nie byłby możliwy gdyby nie ci, którzy wspierają rozwój naszego klubu i zawsze służą mu pomocą. I tu wielkie ukłony dla władz miasta Nordhorn oraz działaczy i trenerów zaprzyjaźnionego już klubu pływackiego WASPO Nordhorn, dzięki którym nasz wyjazd był możliwy i pełen atrakcji. Udział w zawodach wspierała fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży, a także Urząd Miasta Malborka za co wszyscy bardzo serdecznie dziękujemy. Największe podziękowania należą się Rodzicom zawodników, ale również Przyjaciołom naszego klubu, którzy są z nami zawsze, zawsze można na nich liczyć i jak nikt doceniają pracę zarówno zawodników jak i trenerek. Słowa podziękowań kierujemy do Joanny Kos, Doroty Patoki, Małgorzaty Zuchniewskiej, Sylwiany Szpaczyńskiej, Arkadiusza i Edyty Jendruszewskich oraz Wiesławy i Sławomira Mroczek. Wszystkie zdobyte medale, chwile szczerych wzruszeń i poczucia dumy dedykujemy tym, którzy wspierają działalność Sekcji Pływackiej MAL WOPR.
Iwona Ciecholewska