Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

LIII Regaty o Puchar Nogatu na 70-lecie klubu MKS Nogat

2017-06-08 09:14:13 (ost. akt: 2017-06-08 09:29:23)

W niedzielę w Malborku na Nogacie zakończyły się zmagania kajakarzy w najstarszych cyklicznie rozgrywanych regatach w Polsce.

Regaty o Puchar Nogatu to już tradycja i rozgrywane od 1964 r. a od 24 lat są poświęcone pamięci wieloletniego działacza, trenera i twórcy malborskiego kajakarstwa Józefowi Wiatrowi. W tym roku przypadają w jubileusz 70 – lecia istnienia MKS Nogat.

Do tegorocznych regat zgłosiło się 120 zawodników z 9 klubów. Zawodnicy ścigali się na dystansach 200m i 500 m.

Organizatorem regat jest Malborski Klub Sportowy Nogat wraz z Miastem Malbork.
Regaty zostały przeprowadzone na odcinku Nogatu koło przystani MKS Nogat.
Do głównego wyścigu regat K-1 500m stanęła czołówka polskich juniorów młodszych. Zwyciężył w nim zawodnik Olimpii Elbląg Adam Witkowski. Reprezentant Nogatu Wiktor Żarski zajął drugie miejsce.

Wyścigowi temu jak również innym z udziałem malborskich kajakarzy kibicował Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, który podczas dekoracji uhonorował zwycięzców, wręczając główną nagrodę zawodów „Puchar Nogatu”.

Najlepszy wynik regat odnotował nasz utytułowany zawodnik, Jakub Lewandowski startujący w kategorii senior zwyciężając w konkurencji C-1 na dystansie sprinterskim 200 m. W wyścigu na dystansie 500 m był drugi.

Najlepsze wyniki pozostałych zawodników Nogatu to dwa brązowe medale Jakuba Majkrzaka i Mateusza Steca w K-2  500 m młodzików. W tej samej konkurencji w kategorii dziewcząt Martyna Stec zdobyła dwa brązowe medale w K-1 200 m i K-1 500 m. W zeszłym roku Martyna odnotowała najlepszy wynik w kategorii dzieci wygrywając wyścig na 500m.

MKS Nogat dziękuje wszystkim którzy przyczynili się do sprawnej organizacji regat. Dziękujemy za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom zawodów zarówno na lądzie jak i na wodzie jednostkom Komendy Powiatowej Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej w Malborku .

Historia klubu: Początki istnienia Klubu marzec 1947 roku to data kiedy rozpoczęła się historia obecnego MKS Nogat.Pierwsze spotkanie założycielskie pasjonatów sportu w powojennym Malborku jak wspominali jego założyciele odbyło się w zakładzie fryzjerskim. Leon Wiśniewski, Leon Wilczarski, Lech Winiarski, Feliks Polowczyk, Leon Kleszczewski, Jan Panek, Marian Gieruszyński, Henryk Biskupski, Jerzy Maciejewski to osoby które zapoczątkowały historię naszego Klubu.

Początkowo nosił on nazwę Kolejowego Klubu Sportowego Nogat. Pierwszą i jedyną sekcją sportową, która zapoczątkowała działalność była piłka nożna. Wraz z biegiem lat tworzyły się kolejne sekcje; tenisa stołowego, szachy, boks, podnoszenie ciężarów, brydż sportowy, kajakarstwo, karate, piłka siatkowa, piłka ręczna które wraz ze sobą niosły wiele wspaniałych nazwisk sportowców i animatorów sportu.

W 1962 roku w wyniku połączenia się KKS Nogat i MRKS Start powstał dzisiejszy Malborski Klub Sportowy Nogat.

W tym samym roku utworzona została do dziś działająca sekcja kajakowa. Pierwszym instruktorem kajakarzy był Wacław Huk, a pod koniec lat 60-tych Stanisław Meyza. Od roku 1976 trenerem kajakarzy został Józef Wiatr mieszkaniec Elbląga lecz całym sercem oddany sportowi i młodzieży Malborka.

Co dzień przesiadywał na przystani kajakowej. Nie licząc swojego czasu zajmował się szkoleniem i wychowywaniem wielu młodych ludzi. Do dziś wspominamy go jako wspaniałego trenera wychowawcę, któremu zawdzięczamy wiele wspaniałych chwil.

Z chwilą odejścia, po jego śmierci miejsce trenerskie zajął jego młodszy kolega wspaniały kajakarz wychowanek Stanisława Meyzy, Jerzy Rychlik, który z oddaniem zajmował się szkoleniem wychowując wielu medalistów Mistrzostw Polski.

Lata osiemdziesiąte to kolejny etap, czas pracy kolejnego trenera Marka Mizgały twórcy wielu sukcesów sportowych, który w końcowym efekcie przeszedł do pracy z kajakarzami elbląskiej Olimpii.
W wyniku wszelkich przemian podczas całej działalności od 1990 roku w klubie działa jedna sekcja kajakowa, która jako dyscyplina olimpijska z tradycjami posiada liczne sukcesy włącznie z medalami Mistrzostw Polski, miejscami na Mistrzostwach Europy i Swiata . Szkoleniem od tego czasu do dnia dzisiejszego zajmują się trenerzy Andrzej Lewandowski i Sławomir Nawrocki również byli zawodnicy MKS Nogat.


Malborski Klub Sportowy Nogat:
zaprasza wszystkie chętne dziewczęta i chłopców w wieku od 10-15 lat do udziału w treningach kajakowych na przystani MKS Nogat przy ul. Wileńskiej 1 codziennie w godzinach 16-18.
Tel. kontakt. 696027287
Klub zapewnia:
-całoroczne i bezpieczne szkolenie sportowe w zakresie kajakarstwa zapewniające wszechstronny rozwój
- udział w zawodach kajakowych
-udział w letnich i zimowych obozach sportowych
- w okresie zimowym zajęcia na basenie,sali, siłowni