Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Pamiątkowe znaczki pocztowe z okazji 20 lecia malborskiego zamku na liście zabytków Unesco

2017-06-05 11:08:59 (ost. akt: 2017-06-05 11:13:50)

Zamek Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie to najsłynniejszy malborski zabytek. Najpotężniejsza gotycka ceglana warowania w Europie będąca w latach 1309 - 1457 siedzibą wielkich mistrzów zakonu, a w okresie 1457-1772 rezydencją królów Polski, od 6 grudnia 1997 roku znajduje się na liście obiektów dziedzictwa kulturalnego i dziedzictwa naturalnego o wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości. "...The World Heritage Committee has inscribed the Castle of the Teutonic Order in Malbork on the World Heritage List ..."

Warownia malborska jest wśród 1052 obiektów z tej listy i wśród 814 w kategorii dziedzictwa kulturalnego na całym świecie (stan na lipiec 2016 roku). Z Polski na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zakwalifikowano dotychczas 14 obiektów.

Malborscy pocztowcy wsparci przez filatelistów ze Stowarzyszenia Filatelistów Malborka przypominają jubileusz 20-lecia wydaniem w opcji "Mój znaczek" arkusika zawierającego trzy znaczki przedstawiające najstarszy obiekt założenia zamkowego - Zamek Wysoki. Był to zamek konwentu, zamek-klasztor, czworoboczny z dziedzińcem otoczonym krużgankami, z kościołem pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, miejscem pochówku wielkich mistrzów - kaplicą św. Anny, gdaniskiem, wieżami Kleszą i Wróblą. Tu znajdowały się dormitoria (sypialnie), kapitularz ( sala narad) i refektarz (jadalnia) konwentu.

Znaczki na bazie fotografii użyczonych przez panów Bernarda Jesionowskiego i Waldemara Gąsiora zaprojektował Jerzy Zimnicki, wygląd arkusika to wspólne dzieło autora projektu znaczków i Kazimierza Masiaka (wszyscy związani z SFM). Rysunek znaczka uzupełnia fragment fryzu znajdującego się w Wielkim Refektarzu.

Znaczki i arkusiki zainteresowani mogą nabyć w Urzędzie Pocztowym Malbork 1 i jego filiach lub złożyć zamówienie na adres e-mail: kazimierz.laska@poczta-polska.pl.