Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Przedłużenie umowy i koncerty Balbin na 20-lecie podpisania partnerstwa z Trokami

2017-06-05 10:38:18 (ost. akt: 2017-06-05 11:22:34)

W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia podpisania umowy partnerskiej z Rejonem Trockim na Litwie. Podpisali ją wówczas ówczesny burmistrz Malborka Tadeusz Cymański oraz ówczesny mer rejonu trockiego Saulius Raščiauskas.

Dwie dekady to dobry moment, aby potwierdzić dalszą chęć współpracy i podpisać symboliczne przedłużenie umowy. Akt ten nastąpił w miniony piątek (02.06) w Trokach, dokument sygnowali burmistrz Malborka Marek Charzewski i mer Trok Edita Rudeliene. Towarzyszyli mu radni Teresa Zdanowicz i Dariusz Kowalczyk oraz Katarzyna Fabiańska, odpowiedzialna za współpracę z miastami partnerskimi.

Uroczystość odbyła się w trakcie głównej imprezy miejskiej "Lato w Trokach 2017" pod hasłem "Niekończąca się podróż w Tobie, Ojczyzno". Obecni byli przedstawiciele innych miast partnerskich Trok z Ukrainy, Gruzji, Białorusi i Polski (Giżycko).

Na Litwę zaproszenie otrzymało również studio wokalne Balbiny z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, które dało dwa koncerty w najważniejszych momentach imprezy - w piątek wieczorem koncert muzyki dawnej przed spektaklem muzyki i ognia z cyklu „Legendy Trockie“ pt. „W cieniu Koron – w wodzie jeziora Galwe i na placu przy Zamku" oraz w sobotę koncert muzyki współczesnej bezpośrednio po Muzycznym Korowodzie Festiwalowym i otwarciu "Trockiego Lata", którego wraz z mer Trok dokonał burmistrz Marek Charzewski.

Podczas wizyty przedstawiciele Malborka odwiedzili również szkołę polską, gdzie przekazali książki zebrane przez uczniów, nauczycieli i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. Wśród prezentów znalazł się jeden szczególnie wyjątkowy i cenny - przepiękne wydanie "Pana Tadeusza" z 1950 r. z ręcznie malowanymi ilustracjami. Maria Seibert, która uczy również w I LO, przekazała na ręce dyrektora list intencyjny z propozycją nawiązania współpracy pomiędzy obiema placówkami i natychmiast otrzymała pozytywną odpowiedź. W najbliższym czasie możemy więc spodziewać się pierwszej wymiany.