Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

XV Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

2017-06-05 09:38:43 (ost. akt: 2017-06-06 14:43:30)

Od 9 do 11 czerwca w Malborku pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej odbywać się będzie XV Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej.

W ramach wydarzenia tradycyjne przesłuchania festiwalowe, warsztaty i korowód, a także koncerty, w tym główny koncert galowy oraz tak egzotyczne występy, jak ten z udziałem studia tanecznego MASHU z Hamamatsu w Japonii, któremu towarzyszyć będzie zespół instrumentalny HOZONKAI.

Imbridus - zespół wykonujący muzykę średniowieczną.
Tworząc formy i aranżacje dawnych melodii, garściami czerpią z myślenia ówczesnych muzyków, wykorzystując stale brzmiące dźwięki burdonowe i całą paletę skal modalnych charakterystycznych dla epoki. Nie zapominają o rozrywkowej roli muzyki świeckiej w tym okresie i podczas koncertów udowadniają jaką energię niesie muzyka średniowieczna grana na żywo. Muzycy wykorzystują wierne kopie dawnych instrumentów, w tym dud i szałamaj - głośnych instrumentów dętych, co pozwala im grać energiczne plenerowe koncerty bez dodatkowego nagłośnienia. Dzięki harfie, fletom i delikatnemu, damskiemu głosowi ich muzyka kreuje atmosferę w miejscach o kameralnym nastroju.
www.imbridus.com/

Teatr Rebelia powstał w 2008 roku w łódzkim Centrum Kultury Młodych. Przez pięć lat realizując spektakle, happeningi i różnego rodzaju akcje teatralne szukał własnego języka i poetyki, która dziś staje się znakiem rozpoznawczym Rebeliantów.

Od lat zajmujemy się badaniem i rekonstrukcją jarmarcznego teatru średniowiecznego i renesansowego, czerpiąc z komedii Dell'arte, średniowiecznych intermediów, błazenady i sztuki wędrownych minstreli łącząc je ze współczesnymi formami teatru ulicznego.

Obecnie teatr działa w Sędziejowicach, a próby odbywają się na zasadzie zjazdów i zgromadzeń osób na co dzień zaangażowanych w inne projekty (jak w dawnych kompaniach teatralnych), nie raz gościliśmy na Oblężeniu Malborka, gdzie spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem. Obecnie jesteśmy na etapie intensywnej pracy warsztatowej, rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Uczymy się żonglerki, pracy z ogniem i szczudłami.

Teatr od początku istnienia prowadzą Adam Łoniewski i Marzena Lamch-Łoniewska.
Strona WWW Teatru Rebelia

Szczegółowy program na plakacie:
http://m.82-200.pl/2017/06/orig/kulturadawna-1288.jpg

Czytaj również: Japońscy tancerze na Festiwalu Kultury Dawnej w ramach wymiany z Balbinami

Dni Malborka 2017 - sprawdź atrakcje