Wtorek, 6 czerwca 2023. Imieniny Laury, Laurentego, Nory

Gimnazjaliści z „jedynki” bili rekord w czytaniu

2017-06-01 14:57:44 (ost. akt: 2017-06-01 15:04:04)

Dnia 1 czerwca br. w Dniu Dziecka o godz. 8.00 uczniowie Gimnazjum nr 1 w Malborku wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam" .

Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
http://m.82-200.pl/2017/06/orig/czytelnicze2-1281.jpg
Celem akcji było m.in.:
1. Zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia).
2. Promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.
3. Podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.
4. Upowszechnienie opinii, że szansą na poprawę wskaźników czytelnictwa jest edukacja czytelnicza młodego pokolenia.
W akcji, zorganizowanej w malborskiej „jedynce” przez nauczycieli biblioteki, udział wzięli uczniowie klas I – III. Tego dnia wszyscy uczestnicy przyszli do szkoły z ulubionymi książkami, zgromadzili się w sali gimnastycznej i usiedli tworząc kontury otwartej książki, a następnie wspólnie przeczytano wraz z lektorem fragment utworu „Książka i my”. Ta chwila została upamiętniona na wspólnej fotografii.
Akcja bicia rekordu w masowym czytaniu cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. Uczniowie chętnie włączyli się do przygotowań, a sam efekt pokazał, że czytanie może być fajną zabawą, a z książką każdemu do twarzy.

Dziękujemy za udział w akcji i zachęcamy do sięgania po ciekawe książki!

E. Jastrzębska i W. Skibicka
Gimnazjum nr 1
w Malborku


http://m.82-200.pl/2017/06/orig/3-1280.jpg