Poniedziałek, 17 czerwca 2024. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

XXVI Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego

2017-06-01 14:52:23 (ost. akt: 2017-06-01 14:54:47)

W sobotę 3 czerwca br. w Muzeum Zamkowym w Malborku zostanie oficjalnie otwarta dwudziesta szósta światowa wystawa najlepszych dedykowanych miniatur graficznych. Jest kolejna prezentacja współczesnych księgoznaków organizowana w ramach cyklicznej imprezy artystycznej, trwającej nieprzerwanie od 1963 roku, Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

Od blisko 54 lat zamek w Malborku jest jednym z ważniejszych punktów na mapie świata, w którym co dwa lata ma miejsce konfrontacja osiągnięć polskich grafików w dziedzinie ekslibrisu z twórczością artystów reprezentujących kraje Europy, Azji i obu Ameryk. Wysoki poziom artystyczny i kunszt warsztatowy prezentowanych tu dzieł współczesnych mistrzów sztuki graficznej, przyniósł malborskim wystawom sławę renomowanego forum prezentacji najlepszych światowych osiągnięć w tej kameralnej dziedzinie grafiki. Tegoroczna wystawa może być dla wielu miłośników tradycyjnej sztuki znakomitą okazją do poznania aktualnych nurtów i tendencji stylistycznych w obrębie tej unikatowej formy graficznej, a także kunsztu warsztatowego ponad 140 grafików, pochodzących z różnych kręgów kulturowych, różniących się wiekiem, temperamentem i światopoglądem, którzy swoimi rycinami wprowadzą widza w świat wykreowany nieprzeciętną wyobraźnią i talentem ich twórców. Na przykładzie oryginalnych grafik będzie można poznać maestrię warsztatową mistrzów, stosujących głównie klasyczne techniki graficzne o wielowiekowej tradycji jak drzeworyt, miedzioryt i mezzotinta.

Wśród prezentowanych dzieł znajdą się również ekslibrisy wykonane przy użyciu najnowszych technik cyfrowych.

Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym w okresie od 4 czerwca do 30 września br. w kościele św. Wawrzyńca, który znajduje się na przedzamczu malborskiej warowni.
Wstęp jest bezpłatny.