Niedziela, 1 sierpnia 2021. Imieniny Jarosława, Justyny, Nadziei

Z okazji 20-lecia partnerstwa I LO w Malborku przekazało książki dla Trok

2017-05-31 15:40:52 (ost. akt: 2017-05-31 15:46:20)

W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia partnerstwa z litewskim miastem Troki. Z tej okazji uczniowie, nauczyciele i absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego przygotowali niespodziankę dla swoich kolegów ze szkoły polskiej w tym mieście i zebrali książki, które przekazali na ręce Katarzyny Fabiańskiej, odpowiedzialnej w Malborku za współpracę z miastami partnerskimi. Wśród prezentów znajduje się jeden szczególnie wyjątkowy i cenny - przepiękne wydanie "Pana Tadeusza" z 1950 r. z ręcznie malowanymi ilustracjami.

Jak powiedziała dyrektor I LO Hanna Lalak, w tym roku obchodzimy rok czytelnictwa i szkoła stawia na rozwój biblioteki. Zebranie książek dla kolegów na Litwie uczniowie uznali więc za wspaniały sposób podkreślenia jubileuszu 20-lecia partnerstwa z Trokami.

- W imieniu całej społeczności szkolnej i absolwentów naszego liceum chcielibyśmy przekazać młodzieży polskiej w Trokach na Litwie księgozbiór. Mamy nadzieję, że będzie on im dobrze służył - dodała.

Dyrektor podpisała również list intencyjny z propozycją nawiązania współpracy pomiędzy obiema placówkami, bo jak sama stwierdziła, w ten sposób możemy uczyć się tolerancji. Nie jesteśmy przecież sami na świecie.

Książki zostaną przekazane już w najbliższy piątek. Z tej okazji jubileuszu 20-lecia partnerstwa do Trok pojedzie delegacja miasta z burmistrzem Markiem Charzewskim na czele. Tego dnia wraz z Mer Rejonu Trockiego Editą Rudelienė podpisze symboliczne przedłużenie umowy o współpracy partnerskiej. Spotkanie odbędzie się w czasie Festiwal Miasta „Lato w Trokach 2017” pod hasłem „Niekończąca się podróż w tobie, Ojczyzno”.

Na obchody święta Trok zaproszenie otrzymało również studio wokalne Balbiny z Malborskiego Centrum Kutury i Edukacji, które da dwa koncerty - w piątek wieczorem przed spektaklem muzyki i ognia z cyklu „Legendy Trockie“ pt. „W cieniu Koron – w wodzie jeziora Galwe i na placu przy Zamku" oraz w sobotę bezpośrednio po Muzycznym Korowodzie Festiwalowym z udziałem miast partnerskich i grup uczestniczących na Festiwalu.

zdjęcia: TvMalbork