Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Zakończenie kursu na stopień młodszego ratownika WOPR

2017-05-26 10:03:25 (ost. akt: 2017-05-26 10:16:15)

12 maja po blisko dwumiesięcznym szkoleniu, Malborskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przyjęło w poczet swoich członków dziesięcioro nowych ratowników. Kurs na najniższy stopień w ratownictwie wodnym, młodszego ratownika WOPR, prowadzony przez instruktorki WOPR Dorotę Grzywacką i Iwonę Ciecholewską, odbywał się w systemie weekendowym.

Po egzaminie wstępnym weryfikującym umiejętności pływackie przyszłych ratowników, rozpoczęły się bardzo wymagające zajęcia. Adepci musieli wykazać się doskonałymi umiejętnościami pływackimi, wiedzą z zakresu samo ratownictwa, a także zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W trakcie zajęć kandydaci na ratowników nabywali umiejętności zachowania się w przypadku udzielania pomocy osobie tonącej, sposobu używania sprzętu ratowniczego w postaci pasów ratowniczych, bojek SP, uczyli się zasad reanimacji na fantomach, zasad akcji ratowniczej z podjęciem tonącego, holowaniem, wyjęciem z wody i ułożeniem w pozycji bezpiecznej, a także poszerzali wiedzę z zakresu ratownictwa. By uzyskać upragniony stopień przyszli ratownicy musieli zaliczyć wiele sprawdzianów. Tak duże wymagania nie przestraszyły aż jedenastki chętnych, którzy przystąpili do egzaminów końcowych. Pod okiem instruktor WOPR, a jednocześnie prezes Malborskiego WOPR Doroty Grzywackiej, musieli wykazać się umiejętnością przeprowadzenia akcji ratunkowej zakończonej reanimacją, a także zaliczyć test wiedzy. Niestety, jeden z adeptów nie zaliczył testu wiadomości, będzie musiał przystąpić do niego po raz kolejny, miejmy nadzieję, że już z wynikiem pozytywnym.

Pozostali kursanci wypełnili wymagania i dlatego też w piątkowe, majowe popołudnie odbyło się ich uroczyste przyrzeczenie, chrzest oraz wręczenie uprawnień. Do grona ratowników WOPR wstąpili; Andrzej Dąbrowski, Oliwier Kubacki, Aleksandra Kopczyk, Jakub Grapentyn, Amelia Gawryluk, Julia Jasińska, Cezary Gwiazdowski, Jan Grochecki, Weronika Marchlewska oraz Nikola Taczyńska. Gratulujemy i liczymy, że umiejętności nabyte w trakcie kursu nie będą przez nich nigdy wykorzystywane.