Poniedziałek, 27 maja 2024. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Japońscy tancerze na Festiwalu Kultury Dawnej w ramach wymiany z Balbinami

2017-05-23 08:36:03 (ost. akt: 2017-05-23 08:49:52)

Tegoroczny XV Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej organizowany przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji będzie z pewnością wyjątkowy. Nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter i związane z nim atrakcje, ale również ze względu na specjalnych gości - studio taneczne MASHU z Hamamatsu w Japonii, któremu towarzyszyć będzie zespół instrumentalny HOZONKAI. Dzięki temu mieszkańcy Malborka będą mieli niepowtarzalną okazję poznania japońskich tańców, przepięknych strojów oraz typowych dla tego kraju instrumentów dawnych.

Artyści przyjadą do Malborka w ramach wymiany kulturalnej ze studiem wokalnym "Balbiny" z MCKiE. Zaprezentują się nie tylko podczas festiwalowego Koncertu Galowego, ale również na koncertach w SP nr 5, I LO oraz na otwartym koncercie dla mieszkańców w centrum miasta. Dodatkowo wystąpią również w Sztumie i Nowym Stawie.

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku "Balbiny" i ich Przyjaciele spędzili w Kraju Kwitnącej Wiśni 10 dni, dając siedem koncertów w Kobe, Osace, Gamagori i Hamamatsu. Największym muzycznym wydarzeniem był występ zespołu w koncercie gwiazd podczas The World Music Festival w Hamamatsu. Zainteresowanie tournee Balbin i ich Przyjaciół było ogromne. Każdy koncert zobaczyło 600-800 osób, zarówno dzieci i młodzież w szkołach, seniorzy, a także osoby z miasta podczas koncertów otwartych. Warto dodać, że uczestnicy wymiany mieszkali w tym czasie u japońskich rodzin, poznając tym samym dzień powszedni, zwyczaje i ogromną gościnność gospodarzy.

Teraz przyszedł czas na rewizytę i to Balbiny od 7 do 11 czerwca br. będą mieli gości z Japonii w swoich domach. W programie oprócz koncertów i programu festiwalowego znajdą się również wycieczka do Gdańska, zwiedzanie zamku, warsztaty w Szkole Łacińskiej, spotkanie w urzędzie miasta i spotkania integracyjne. Będzie to z pewnością piękny czas zarówno dla gości jak i gospodarzy.

Wymiana jest możliwa dzięki współpracy z Polsko-Japońskim Towarzystwem Wymiany Kulturalnej i Naukowej (POLJA). Wspiera ją również Fundacja Ireny Kwiatkowskiej FIK.

Już dziś zapraszamy na koncerty grupy japońskiej. Szczegóły i terminy podamy wkrótce.

Więcej o zespole:
MASHU powstało w 1996 r. w mieście Hamamatsu z inicjatywy Pani Chieko Wada. Od samego początku celem jest promocja i rozwój tańca (w tym głównie zachodniego) w Japonii oraz kształcenie znakomitych tancerzy i instruktorów tańca. Studio powstało w 2008 r. i każdego roku ma na swoim koncie znaczną liczbę występów i imprez tanecznych. Swoją energię skupia na wychowaniu tancerzy, którzy reprezentują miasto Hamamatsu. Liderem zespołu jest obecnie Shinnosuke Wada.

Trzon grupy MASHU stanowią dzieci przedszkolne i uczniowie gimnazjów, ale każdego roku ponad 100 nowych chętnych uczestniczy w zajęciach MASHU. Studio MASHU jest otwarte codziennie, dzieci przychodzą do studia i ćwiczą tańce do swoich sprawdzianów tanecznych oraz różnych imprez w ramach lokalnych festiwali. Także dzieci MASHU corocznie uczestniczą w wielu charytatywnych wydarzeniach organizowanych przez władze miasta Hamamatsu. Tegoroczny przyjazd do Polski jest już ich trzecim.

Nagrody
2014 Ogólnokrajowy Konkurs Tańca dla Super Dzieci w Shizuoka - 1 nagroda Ogólnokrajowy Konkurs Tańca dla Super Dzieci w Tokio – nagroda specjalna
2012 Japoński Super Konkurs Tańca - 3 nagroda
2010 Japoński Super Konkurs Tańca w Hamamatsu – 1 nagroda
2005 ZAZA-City Puchar Prezydenta Miasta - 1 nagroda
2004 ACT-City Puchar Prezydenta Miasta - 1 nagroda

zdjęcia: archiwum zespołu