Niedziela, 5 lutego 2023. Imieniny Agaty, Filipa, Justyniana

Na terenie Muzeum zamkowego powstaje rzeźba artystki Ludwiki Ogorzelec

2017-05-19 07:56:43 (ost. akt: 2017-05-19 08:25:15)

Autor zdjęcia: Fot. B.L.Okońscy

Na dziedzińcu Zamku Wysokiego artysta-rzeźbiarz Ludwika Ogorzelec realizuje rzeźbę pt. "Spektrum Wieków Średnich" z cyklu KRYSTALIZACJA PRZESTRZENI. Praca jest czasochłonna i jej wykonanie zajmie ok. 2 tygodnie, po czym nastąpi uroczysta odsłona w dniu 3 czerwca o godz. 17.30. "Krystalizacja" przestrzeni dziedzińca będzie przez owe dwa tygodnie, aż do ukończenia pracy, rodzajem akcji artystycznej, która rozgrywa się na oczach widów budząc rozmaite emocje, reakcje i skojarzenia.

Muzeum Zamkowe w Malborku gości w drugiej połowie maja wybitną polską rzeźbiarkę, Ludwikę Ogorzelec. Urodziła się w nadodrzańskiej Chobieni, studiowała rzeźbę we Wrocławiu i w Paryżu, od 1985 roku mieszka we Francji. Tworzy na całym świecie, sławna przede wszystkim z cyklu rzeźb noszących wspólną nazwę Krystalizacja Przestrzeni.

Dzieła Ludwiki Ogorzelec przybierają rozmaite formy inspirowane duchem miejsca. Buduje je w przestrzeniach galerii i muzeów, terenów miejskich, czasem w odludnych, trudno dostępnych plenerach. „Rzeźbi” przestrzeń, dzieląc ją na kryształy (stąd krystalizacja) za pomocą linii, dla których tworzywem bywa drewno, metal, szkło lub przezroczysty celofan. Rzeźby Ludwiki Ogorzelec „generują ciszę”, są abstrakcyjne, lekkie, delikatne, jakby niezależne od grawitacji. Miejsce kreacji nazywa “energią zastaną”, która w połączeniu z “energią wprowadzoną”, czyli artystycznym konceptem interwencji linią w przestrzeń, potęguje jej oddziaływanie na emocje człowieka.

W zamyśle twórczym Ludwiki Ogorzelec jest zdynamizowanie przestrzeni dziedzińca gotyckiego zamku, wprowadzenie elementu zaskoczenia, intelektualnego napięcia, swoistego suspensu. Przybywający do Malborka turysta zyskuje niepowtarzalną okazję obserwacji w jaki sposób twórca przedefiniowuje przestrzeń, równocześnie stając się współuczestnikiem kreacji dzieła sztuki.

Akt twórczy, realizowany w malborskim Muzeum przez Ludwikę Ogorzelec, jest rodzajem publicznego spektaklu – 105 odsłoną artystycznego przedsięwzięcia zainaugurowanego w 1990 roku w Hudson Walker Gallery w amerykańskim Provincetown.

Malborska Krystalizacja Przestrzeni będzie gościć w architektonicznym kontekście dziedzińca Zamku Wysokiego do końca sezonu turystycznego A. D. 2017.
informacja: Muzeum Zamkowe w Malborku
http://m.82-200.pl/2017/05/orig/zamkowo-1195.png