Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Malborskie Koło "Młodego Lasu" otrzymało sztandar

2017-05-18 14:26:20 (ost. akt: 2017-05-18 14:46:34)

15 maja br., w rocznicę utworzenia polskiej konspiracyjnej organizacji "Młody Las" działającej na terenie Pomorza, głównie w Malborku i jego okolicach w czasie II wojny światowej, Zarząd Główny Stowarzyszenia "Młody Las" przekazał uroczyście sztandar dla Koła Malborskiego. Poświęcił go podczas uroczystej mszy św. w kościele pw św. Józefa w Kałdowie jego proboszcz i jednocześnie Kapelan Malborskiego Koła ks. Jan Potrykus. Mszę koncelebrował ks. Jerzy Pawelczyk - kapelan nowostawskiego Koła.

Po nabożeństwie nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów na grobie Moniki Izdebskiej, w której domu przy ul. Solskiego spotykał się "Młody Las" oraz poświęcenia tablic na ścianie wejściowej kościoła, upamiętniających miejsce spoczynku Bohaterów Polski.

Następnie uczestnicy uroczystości - członkowie, stowarzyszenia, przedstawiciele władz miasta i powiatu, harcerze, młodzież szkolna z I LO, ZS nr 1 i Gimnazjum Gminnego oraz seniorzy - udali się do Ratusza Staromiejskiego, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową. Tam o historii organizacji przypomniał Kazimierz Cybulski, prezes Związku Polaków "Młody Las".

W ramach obchodów odbyło się także spotkanie pod hasłem "Ratusz świadectwem wychowania patriotycznego wielu pokoleń Polaków". Na rozpoczęcie spotkania zespół "Parafraza" z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku zaśpiewał dla gości piosenkę "Wolność" Marka Grechuty.