Piątek, 18 października 2024. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Malborski kusznik wrócił na swoją fontannę

2024-10-10 14:58:55 (ost. akt: 2024-10-10 15:06:32)
fontanna z kusznikiem na tle ratusza

fontanna z kusznikiem na tle ratusza

Zakończył się pierwszy etap remontu Ratusza Staromiejskiego w Malborku, w ramach którego wykonano kompleksowy remont dachu i poddasza, częściowy remont konserwatorski elewacji oraz wykonano niezbędne prace zabezpieczające.

Przy okazji rewitalizacji tego historycznego budynku odrestaurowana została również stojąca przed nim fontanna, na którą powróciła odtworzona z kompozytu figura kusznika. Jest to jest kolejna historyczna atrakcja Starego Miasta, która z pewnością zainteresuje przechodzących koło niej mieszkańców i turystów.

Rys historyczny (źródło: Muzeum Miasta Malborka)

2 maja 1926 roku z okazji 575-lecia malborskiego Bractwa Strzeleckiego wmurowano uroczyście akt erekcyjny pod „miejską” fontannę. Dokument zaczynający się od słów: w ósmym roku po zakończeniu wielkiej wojny i w pierwszym roku rządów Prezydenta Rzeszy von Hindenburga, honorowego prezydenta bractwa strzeleckiego. 30 maja 1926 roku przy południowo-zachodnim narożniku staromiejskiego Ratusza uroczyście odsłonięto prostą w formie fontannę. Wewnątrz basenu z wodą ustawiono wysoki kamienny cokół z wyrytym dwustronnie napisem: Schützenbrunnen 1926.

Na cokole ustawiono figurkę kusznika o wysokości ok. 1,2 m wykonaną przez słynnego królewieckiego rzeźbiarza Walthera Rosenberga (1882-1945). Elementy z bawarskiego wapienia wykonał malborski kamieniarz Hermann Still (1877-1945).

W czasie II wojny światowej rzeźba strzelca została zdemontowana i przewieziona do Hamburga na cmentarzysko dzwonów w celu przetopienia. Zachowało się powojenne zdjęcie, na którym widać malborskiego strzelca w otoczeniu różnych figur, w tym elbląskiej Diany, obecnie w Berlinie. Jest to dowód przetrwania strzelca, jednak brak informacji o dalszych losach.