Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Krauze i Cierpiałowska najlepsze w województwie!

2017-05-15 12:05:11 (ost. akt: 2017-05-15 13:40:56)

O ile tytułu najlepszej zawodniczki w naszym województwie dla Pauliny Cierpiałowskiej mogliśmy się przed ostatnią rundą Ligi Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego spodziewać ze spokojem, o tyle dominacja Alicji Krauze w silnej kategorii juniorek 16 lat jest sporym, ale jakże miłym zaskoczeniem. W miniony weekend pływacy MAL WOPR startowali w ostatniej, decydującej rundzie Ligi POZP w pływaniu.

Starty rozpoczęli w piątek juniorzy, rywalizujący na pływalni w Gdańsku. Po dwóch rundach nasza najlepsza szesnastolatka Alicja Krauze zajmowała pierwszą lokatę, ale jej najgroźniejsza rywalka, utytułowana medalistka Mistrzostw Polski w kategorii seniora, Agnieszka Rutkowska, miała przed sobą start w koronnej konkurencji 100m stylem klasycznym. Do końca więc ważyły się losy zwycięstwa w kategorii juniorek 16 lat. Ala zaliczyła w Gdańsku bardzo dobry start na 100m stylem dowolnym, w którym uzyskała czas tylko o 0,02s słabszy od rekordu życiowego (1:00,41s) i oczekiwała na wynik zawodniczki ze Słupska płynącej w stylu klasycznym. Tymczasem Agnieszka popłynęła w czasie dużo słabszym od swojego rekordu życiowego i ten wynik nie pozwolił jej na pokonanie naszej zawodniczki. Alicja z przewagą 11pkt FINA po raz pierwszy w swojej karierze zwyciężyła rywalizację w cyklu Ligi POZP. Zwycięstwo jest tym cenniejsze, że nasza mistrzyni pokonała doskonałe zawodniczki, które mogą poszczycić się wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. Już w najbliższą środę Ala wyjeżdża do Lublina by rywalizować na Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców, a my mamy nadzieję, że zwycięstwo w naszym województwie uskrzydli ją w rywalizacji z najlepszymi w kraju. Warto na koniec dodać, że malborscy pływacy w klasyfikacji juniorów 17-19 lat zajęli doskonałe 3 miejsce na 12 sklasyfikowanych klubów.

Finałowa rywalizacja w kategorii młodzika, czyli pływaków 12 i 13 letnich, przysporzyła MAL WOPR wielu emocji. Sobotnie popołudnie na pływalni w Tczewie należało do niesamowitej Pauliny Cierpiałowskiej. Celem naszej pływaczki było poprawienie Rekordów Okręgu w obu swoich startach oraz utrzymanie pierwszej lokaty w klasyfikacji 12-latek. W pierwszym starcie na 100m stylem dowolnym Paula nie dała rywalkom żadnych szans. Już po połowie dystansu trenerki Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska wiedziały, że 12 letni Rekord okręgu zmieni właścicielkę. Pokonanie czterech długości pływalni zajęło Paulinie tylko 1:00,44s. Uzyskany przez naszą zaledwie 12-letnią zawodniczkę czas, jest wynikiem kosmicznym. Musimy poczekać co prawda na pojawienie się tego rezultatu w światowym rankingu pływania ale już dziś możemy powiedzieć, że jest to czołówka wyników wśród 12-latek w Europie. Wygląda na to, że lepsza od Pauli jest tylko zawodniczka z Wielkiej Brytanii. Wynikiem tym nasza mistrzyni zdobyła oczywiście złoty medal, a uzyskane w ten sposób aż 597pkt FINA dały jej najlepszy wynik punktowy w karierze oraz puchar za najwartościowszy wynik punktowy na zawodach. W drugim ze swoich startów nasza pływaczka pobiła 27-letni Rekord Okręgu należący do olimpijki Beaty Kamińskiej. Pokonanie dystansu 200m stylem zmiennym zajęło jej 2:28,75s. Do dwóch złotych medali Paulina dorzuciła srebro zdobyte przez sztafetę 4x50m stylem zmiennym. W sztafecie, gdzie płynęła delfinem, po raz kolejny pobiła swój rekord życiowy uzyskując czas 30,19s, który jest lepszy od jej własnego Rekordu Okręgu. Niestety jednak, jedynie rekordy uzyskiwane na pierwszej zmianie sztafety mogą być uznawane jako oficjalne. Niemniej jednak Paulina została oczywiście najlepszą 12–latką w naszym województwie, a nagrody i medale mogła odbierać z rąk wyjątkowych gości- Oktawii Nowackiej, brązowej medalistki olimpijskiej z Rio de Janeiro oraz Korneli Stawickiej olimpijki z Seulu, wielokrotnej rekordzistki Polski i multimedalistki Mistrzostw Polski. Do poziomu Pauliny dołączyła większość 12 i 13-latków MAL WOPR startujących w Tczewie. Wszyscy zaliczali nowe rekordy życiowe, a do dwóch medali Pauliny w startach indywidualnych, brązowe medale dorzuciły jeszcze koleżanki z sztafety Nadia Walentynowicz w grzbiecie, Liliana Szpaczyńska w żabce i Magda Mroczek w kraulu. W tym samym składzie, wraz z Pauliną, zajęły one też drugie miejsce w sztafecie mieszanej 4x50m stylem zmiennym. Warto dodać, że nasze dzielne dziewczyny płynęły jako jedyna sztafeta składająca się z samych dziewcząt, a mimo to pozostawiły w polu wielu chłopców.
http://m.82-200.pl/2017/05/orig/woprjj-1167.jpg
Jako ostatni na słupkach startowych stanęli zawodnicy MAL WOPR w kategorii dzieci 10-11 lat. Nieliczna, bo zaledwie 7-osobowa ekipa reprezentowała klub w odległym Słupsku. Najmłodsi zawodnicy MAL WOPR na razie nie zajmują medalowych lokat na zawodach Ligi. Zbierają doświadczenie i uczą się rywalizacji na najwyższym poziomie. W kategorii 11-latków najlepiej spisali się; Kamil Czarnota zajmując 10 lokatę na 68 sklasyfikowanych zawodników oraz Aleksandra Ziemińska, która była 15 wśród 84 zawodniczek. W kategorii rok młodszej najlepsza z kolei była Michalina Zielska zajmując ostatecznie 18 miejsce na 80 sklasyfikowanych pływaczek.

Zawodników MAL WOPR czeka teraz dwutygodniowa przerwa od zawodów, niemniej jednak wciąż intensywnie trenują do najważniejszych zawodów w sezonie, które odbędą się już w czerwcu. W międzyczasie wyjadą do partnerskiego miasta Nordhorn w Niemczech, gdzie wezmą udział w 42 Międzynarodowych Zawodów na otwartej, 50-metrowej pływalni.
informacja i zdjęcia: MAL WOPR Malbork

http://m.82-200.pl/2017/05/orig/woprj-1163.jpg