Czwartek, 24 października 2024. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Nadwiślański Korytarz Transportowy - krok ku lepszej przyszłości

2024-09-30 15:01:02 (ost. akt: 2024-09-30 15:09:51)

Autor zdjęcia: archiwum Nadwiślańskiego Korytarza Transportowego

20 września 2024r. w CKiE Szkoła Łacińska odbyło się spotkanie parlamentarzystów i samorządowców w sprawie budowy Nadwiślańskiego Korytarza Transportowego. To 120 km nowoczesnej drogi - od Chełmna (województwo kujawsko-pomorskie) do Mierzei Wiślanej (województwo pomorskie).

Przebudowa drogi DK 55 ma duże znaczenie dla wszystkich samorządów. Według pomysłodawców przebudowa to nie tylko poprawianie infrastruktury i budowa ścieżek. To przedsięwzięcie, które zmieni, skoryguje przebieg drogi krajowej. Zyska na tym transport kołowy, tereny przy krajówce staną się atrakcyjniejsze. Nowy korytarz zyska strategiczne znaczenie nie tylko dla lokalnych samorządów ale również dla całego kraju.

Ponad 2️6 samorządów leżących wzdłuż drogi krajowej 55, postanowiło (jako stowarzyszenie) zabiegać, lobbować i wnioskować o wpisanie Nadwiślańskiego Korytarza Transportowego do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, jako ważnej i strategicznej inwestycji drogowej w tym regionie.

Około 400.000 osób mieszkających po prawej stronie Wisły, na trasie od Chełmna do Mierzei Wiślanej zasługuje na nowoczesne połączenie drogowe.

Nadwiślański Korytarz Transportowy to:
- dobre połączenie z autostradą A1 i Mierzeją Wiślaną,
-ważna droga o znaczeniu wojskowym,
-korzystny wpływ na rozwój gospodarczy kraju i naszego regionu,
-znaczna poprawa bezpieczeństwa podróży
-skrócenie czasu jazdy od Chełmna na Mierzeję o ok 40-60 minut,
-spełnienie wymogów ekologicznych - ograniczenie emisji spalin i hałasu,
- to także komfort podróżowania.

Stowarzyszenie Samorządów na Rzecz Nadwiślańskiego Korytarza Transportowego utworzono w lutym 2022 r. z inicjatywy burmistrza Nowego Stawu Pana Jerzego Szałacha. Zostało ono zarejestrowane 19 maja 2022 roku przez burmistrzów czterech gmin założycielskich: Nowego Stawu, Malborka, Sztumu i Nowego Dworu Gdańskiego.

Obecnie członkami stowarzyszenia jest czternaście samorządów gminnych z dwóch województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego: miasto i gmina Nowy Staw, miasto Malbork, miasto i gmina Sztum, miasto i gmina Nowy Dwór Gdański, gmina Malbork, miasto Kwidzyn, gmina Kwidzyn, gmina Gardeja, gmina Ryjewo, gmina Sztutowo, gmina Stegna, gmina Grudziądz, gmina Rogóźno, gmina Stolno.

Swoją chęć przystąpienia do stowarzyszenia zadeklarowały także powiaty położone w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Pomoc zadeklarowali również senator Leszek Czarnobaj i poseł Jarosław Wałęsa.

Informacje i zdjęcie: ze strony Nadwiślańskiego Korytarza Transportowego