Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę wartą 212 mln zł na realizację projektu z RPO Województwa Pomorskiego na linii Gardeja – Malbork.

2017-05-12 16:31:04 (ost. akt: 2017-05-12 16:40:54)

W piątek 12 maja w Urzędzie Miasta Malborka podpisano umowę na realizację projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa – Malbork”. Realizacja projektu przełoży się na bardziej atrakcyjny czas przejazdu oraz komfortową obsługę pasażerów na trasie Gardeja – Malbork.

Umowę podpisali:
Andrzej Krawczyński – Dyrektor Regionu Północnego,
Andrzej Osipów – z-ca Dyrektora Regionu Północnego ds. projektów krajowych
Małgorzata Winiarek – Gajewska – NDI S.A.

Przy podpisaniu umowy obecni byli m.in.:
Kazimierz Smoliński – sekretarz stanu, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa,
Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski,
Marek Charzewski – Burmistrz Miasta Malborka,
Ireneusz Merchel – Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.,
Julian Skrochocki – Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.,
Sławomir Wołkowski – Kierownik kontraktu PLK

- Podpisana dziś umowa to szansa na szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie w województwie pomorskim. Ze zrewitalizowanego połączenia kolejowego skorzystają mieszkańcy regionu, ale także wszyscy pasażerowie podróżujący polską koleją po Pomorzu. Szybsza podróż między Malborkiem a Grudziądzem nawet o kilkanaście minut i zwiększenie prędkości to większa wygoda i komfort podróży – powiedział wiceminister Kazimierz Smoliński.

Dzięki realizacji projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa – Malbork” będzie krótszy czas podróży między Malborkiem a Grudziądzem o około 13 minut (obecnie 1h 25 min). Pasażerowie skorzystają z 9 odnowionych stacji i przystanków. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają nowoczesne urządzenia na przejazdach i lokalne centrum sterowania. Realizacja projektu zakończy się jesienią 2019 r.

- Poprawa linii na odcinku Malbork – Gardeja to inwestycja warta 212 mln zł. W Krajowym Programie Kolejowym tylko na zadania w województwie pomorskim przewidziano około 6 mld zł. Natomiast cały KPK o wartości ponad 66 mld zapewni m.in. lepsze połączenia Polski w regionach i między regionami. W tym roku spodziewamy się, że łącznie będziemy mieć zakontraktowane umowy o wartości ponad 30 mld zł, czyli połowę wartości KPK – mówi Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.


W ramach inwestycji wyremontowane zostaną tory na odcinku pomiędzy stacjami Gardeja i Malbork oraz ponad 120 obiektów inżynieryjnych – mostów, przepustów i wiaduktów. Przebudowane zostaną także perony na trasie. Dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych będą w pełni wyposażone w nowe wiaty, oświetlenie, ławki, nawierzchnię antypoślizgową i tablice informacyjne. Rewitalizacja szlaku obejmie 36 przejazdów kolejowo-drogowych, które zyskają dodatkową sygnalizację i urządzenia rogatkowe.

Podpisana dzisiaj w Malborku umowa z konsorcjum NDI S.A. i Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno-Torowym Sp. z o.o. ma wartość 212 milionów złotych (netto). Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa – Malbork” realizowany jest w trybie projektuj i buduj. Roboty budowlane rozpoczną się w trzecim kwartale br. Zakończenie prac planowane jest jesienią 2019 roku.