Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Wernisaż - malarstwo Anny Panek

2017-05-10 13:09:22 (ost. akt: 2017-05-10 13:24:25)

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji Nova Galeria zaprasza na wystawę "Anna Panek - malarstwo". Wernisaż odbędzie się w środę 17 maja o godzinie 18:00. Wystawa czynna będzie do 2 czerwca (poniedziałek-piątek od 9:00 do 15:30, w środy od 9:00 do 19:00)

http://m.82-200.pl/2017/05/orig/zaproszenieannapanekstr1-1146.jpg
Anna Panek o sobie i swojej twórczości:
Studia ukończyłam w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale Grafiki. Dyplom uzyskałam w pracowni plakatu u profesora Bogusława Balickiego w 1989 roku. Zajmuję się malarstwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem wnętrz. Brałam udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i zorganizowałam 16 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Japonia, Szwecja, Francja). Uczestniczyłam również w kilkudziesięciu plenerach i sympozjach artystycznych. Jestem finalistką konkursu Obraz roku 2002, brałam udział w projektach międzynarodowych, m.in. "Spadkobiercy Rembrandta", "Ku nowym brzegom", "Dialog".

Moje ostatnie działanie to projekt "3 po 3". Jest to cykl wystaw zorganizowanych wraz z zaprzyjaźnionymi artystami, Ewą Łukiewską i Benedyktem Kroplewskim.

Inspiracją do malowania większości moich obrazów jest architektura. Tematu szukam z aparatem fotograficznym. Tak powstały materiał jest impulsem do pracy. Fotografia jest jednak tylko notatką.

Obraz, który powstaje jest raczej syntezą, buduję go dużymi plamami płasko kładzionego koloru. Kolor jest tym co interesuje mnie przede wszystkim. To właśnie przy jego pomocy staram się tworzyć atmosferę moich prac.

recenzent: Rafał Radwański: "...Prace Anny Panek to swoista forma sprzeciwu wobec świata chłodnej racjonalności, pozbawionego pierwiastka tajemnicy. W wielu obrazach malarki ważną rolę spełnia horyzont, swoista furtka prowadząca ku nieznanemu. Artystka umiejętnie łączy wymiar lokalny z uniwersalnym. Istotnym sojusznikiem w kreowaniu spokojnej, lekko nostalgicznej wizji rzeczywistości staje się kładziony płasko kolor..."