Piątek, 23 lutego 2024. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Lebrecht Forke Honorowym Obywatelem Miasta Malborka

2016-09-09 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-07 14:57:44)

8 września br. o godz. 14.00 w Sali Posiedzeń Urzędu Miasta Malborka odbyła się uroczysta sesja, podczas której pan Lebrecht Forke z partnerskiego miasta Nordhorn w Niemczech otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Malborka. Tytuł ten Rada Miasta Malborka przyznała mu 25 maja 2016 r.

Odznaczonemu towarzyszyła żona z córką oraz burmistrz Nordhorn Thomas Berling i Przewodniczący Komitetu Partnerskiego w Nordhorn Achim Haming. Jak ważne było to wydarzenie dla ich miasta partnerskiego świadczyć może choćby fakt, że wraz z delegacją przyjechał redaktor głównej gazety lokalnej.

Największą niespodzianką była przemowa pana Forke, który swoją wdzięczność wyraził po polsku. Powiedział też, że wiadomość o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Malborka wzbudziła w Nordhorn ogromną radość, ale była również sensacją. Podkreślił istotę dobrych stosunków partnerskich, szczególnie teraz, kiedy w Europie nasilają się głosy nacjonalistyczne.

Dla burmistrza Nordhorn to wyróżnienie jest ważnym znakiem. Znakiem wspólnego życia ludzi w Europie.

- W mediach mówi się przede wszystkim o pieniądzach, inwestycjach, podziale obciążeń i oddziaływaniu na gospodarkę. Rzadko mówi się jednak o ludziach, którzy żyją w tym kraju. I oczywiście zaczynamy nieuchronnie zadawać pytanie: Czy w ogóle potrzebujemy jeszcze Europy? Lebrecht Forke odpowiada na to pytanie od wielu lat zawsze i wszędzie głośno i wyraźnie "Tak". Od dziesiątków lat dąży niestrudzenie do tego, aby obywatele całej Europy spotykali się ze sobą i aby nawiązywane były przyjaźnie. Szczególnie bliskie jego sercu są wymiany i spotkania pomiędzy młodymi ludźmi. Lebrecht Forke zawsze wychodzi z dobrym przykładem i znalazł w Malborku już wielu przyjaciół. U nas w Nordhorn zdobył w międzyczasie pseudonim "Mr. Europa" - dodał.

Burmistrz Marek Charzewski przypomniał, że ta nasza wspólna polsko-niemiecka przygoda rozpoczęła się 21 lat temu i do tej pory udział wzięły w niej z pewnością setki jak nie tysiące mieszkańców. Miasto Nordhorn stało się w międzyczasie symbolem dobrej partnerskiej współpracy, głównie współpracy pomiędzy dziećmi i młodzieżą, dla której pierwsze wizyty w tym mieście były prawdziwym oknem na świat.

- Pan Forke rozumie doskonale, że prawdziwe zjednoczenie Europy dokonuje się przede wszystkim na poziomie społeczności lokalnych. Tu nie potrzeba polityki i polityków. Tu potrzeba tylko ludzi dobrej woli, zaangażowanych w realizację poszczególnych projektów. Co jest w zamian? W zamian są nowe perspektywy, zdobyte doświadczenie, nowa wiedza, liczne kontakty i przyjaźnie, a przede wszystkim poczucie, że ludzie, pomimo różnic kulturowych, wszędzie są tacy sami, mają podobne problemy i podobne radości, poczucie, że tylko wzajemne zrozumienie i szacunek gwarantują dobrą współpracę. Tego wszystkiego pan Forke uczył przez lata - podsumował burmistrz Charzewski.

Miłym gestem uhonorowanego było przekazanie prezentów dla podopiecznych Domu Dziecka. Jak sam powiedział, dla niego i jego żony była to forma podzielenie się swoją radością. Goście mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje malborski ośrodek, jakie są potrzeby, ale również jakie są sukcesy dzieci i młodzieży.

Podczas wizyty nie mogło zabraknąć wspomnień i rozmów na temat przyszłych planów. Delegacja odwiedziła Liceum nr 1 i spotkała się z nową dyrektor Hanną Lalak, jej zastępcą Moniką Pozorską oraz Iwoną Błaszczykiewicz - nauczycielką ZSP nr 2. Podczas oglądania kronik wspominano początki współpracy, wymiany, ale również omawiano kolejne projekty, między innymi projekt Erasmus, który będzie realizowany przez 4 szkoły, po jednej z Nordhorn, Malborka oraz z Holandii i Turcji.

Pan Forke spotkał się również z byłymi dyrektorami, z którymi współpracował - z Albinem Boberem i Janem Pawliną jak również z byłymi burmistrzami - Tadeuszem Cymańskim i Mieczysławem Roedingiem.