Czwartek, 21 listopada 2024. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

23. Oblężenie Malborka za nami!

2024-07-21 20:56:29 (ost. akt: 2024-07-24 14:37:35)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

Od piątku 19 do niedzieli 21 lipca w Malborku odbywała się 23. edycja festiwalu kultury średniowiecznej Oblężenie Malborka. To czas, w którym Muzeum Zamkowe w Malborku oraz jego otoczenie zamienia się w arenę fascynującej podróży w przeszłość. To jedno z największych wydarzeń historycznych, przyciąga do miasta i zamku turystów z kraju i zagranicy, oferując niezapomniane wrażenia zarówno młodym, jak i starszym miłośnikom historii.

Na Jarmarku Rzemiosła Średniowiecznego jak co roku można było podziwiać i zakupić ręcznie wykonane przedmioty, od biżuterii, przez naczynia po średniowieczne stroje. Gród dziecięcy i wioska średniowieczna dostarczały atrakcji tym młodszym i starszym uczestnikom wydarzenia. Można było spróbować swoich sił na warsztatach kaligrafii, odwiedzić małą zbrojownię czy poznać tajemnicę średniowiecznego warsztatu budowlanego.

Spacerując wokół zamku podziwiano pokazy walk rycerskich, machin oblężniczych, pokazy ptaków, w tym sów i sokołów.

Na gości czekała bogata oferta gastronomiczna. Jedni skusili się na posiłki przygotowywane jak przed laty na żywym ogniu, inni skosztowali tatarskich przysmaków, a na miłośników różnorodnych smaków, dalekich od kuchni średniowiecza, ze swoimi posiłkami czekały food trucki. Te zawitały do Malborka na czas oblężenia w ramach Festiwalu Smaków z Ligą Food Trucków.

Chociaż oblężenie rozpoczyna się już w piątek, tradycją się stało, że to w sobotni poranek Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Janusz Trupinda oraz Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski dokonali uroczystego otwarcia imprezy. Towarzyszył im konsul honorowy Republiki Litewskiej Stefan Duk, który dla rekonstruktorów przywiózł chleb wywodzący swoją recepturę z czasów średniowiecza.

W trakcie Oblężenia, jak o roku, w piątek i sobotę pod osłoną nocy tłumy widzów zgromadziły się pod murami majestatycznej twierdzy, aby wziąć udział w historycznej rekonstrukcji. Inscenizacja przybliża wydarzenia z 1410 roku, kiedy to wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława II Jagiełły przybywają do Malborka. Wspaniałe stroje, realistyczne uzbrojenie i szczegółowe rekwizyty przeniosły uczestników w czasy średniowiecznej wojny. Przy dźwiękach muzyki i odgłosach bitewnego zgiełku, wojska rozpoczęły oblężenie malborskiej twierdzy.

Publiczność miała okazję zobaczyć, jak Henryk von Plauen, dowódca obrony Malborka, umiejętnie organizował opór Krzyżaków. Wykorzystując potężne fortyfikacje zamku, Krzyżacy bronili się przed atakami z wielką determinacją.

Inscenizacja zakończyła się sceną, w której wojska polsko-litewskie, mimo licznych prób, musiały wycofać się spod murów Malborka. Realistyczne odwzorowanie historycznych faktów pozwoliło widzom zrozumieć, jak trudne i kluczowe było to oblężenie dla obu stron konfliktu. Organizatorzy przypomnieli, jak ważnym momentem w historii Polski i Zakonu Krzyżackiego było Oblężenie Malborka w 1410 roku. Mimo niezdobycia twierdzy, bitwa pod Grunwaldem i późniejsze wydarzenia miały kluczowe znaczenie dla kształtowania się Europy Środkowej.

Za scenariusz i reżyserię widowiska odpowiedzialny był ponownie, Aeksander Krempeć, choreografią układów walk zajął zajmował się Patryk Kozłowski. O oprawę muzyczną zadbał Marcin Rumiński z zespołem Krive.

Przed publicznością wystąpili rekonstruktorzy reprezentujący: Działdowskie Bractwo Rycerskie, Zastęp Rycerski Jachnitz, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn, Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg, Viri Misericordiae, Chorągiew Ziemi Malborskiej, Najemna Kompania Łucznicza Archeria, Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku BRATJAN i Nowego Miasta, Wolna Kompania Najemna Poznań, Zakon Rycerski Kawalerowie Mieczowi, Chorągiew Grodu Bydgoskiego Biały Gryf, Chorągiew Ziemi Gdańskiej, Leo Corde, Najemna Rota Strzelcza Okonek Barcin, Oliwska Drużyna Najemna INOGICI, Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej, Warmińska Dzika Kompania, Bractwo Rycerskie Excalibur, Bractwo Rycerskie herbu TUR z Chojnic, Bractwo Łucznicze Prabuty, Gwoździki, Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych "Masuria", Konwent Świętego Piotra w Olsztynku, Lwy Lublin, Mławska Rota Mieszczańska, Starogardzkie Bractwo Rycerskie, a także niezrzeszeni rekonstruktorzy z różnych zakątków Polski. Na koniach: Stajnia TARPAN, Bractwo rycerskie ziemi ogrodzienieckiej, grupa konna DEXTRARIUS pod dowództwem Andrzeja Mrozińskiego oraz ośrodek jeździecki Prabuty.

Inscenizację zakończył pokaz fireshow w wykonaniu Kolektywu Artystów z Całej Polski w reżyserii Sebastiana Frodymy (półfinalista programu Mam talent oraz finalista konkursów Nowego Cyrku), który od 14 lat zajmuje się widowiskami.
http://m.82-200.pl/2024/07/orig/dscf6029-10657.jpg
http://m.82-200.pl/2024/07/orig/dscf6098-10658.jpg
http://m.82-200.pl/2024/07/orig/dscf6105-10659.jpg