Niedziela, 8 września 2024. Imieniny Czcibora, Marii, Serafiny

Nowa kapsuła czasu już na wieży ratuszowej

2024-06-20 14:26:18 (ost. akt: 2024-06-20 15:27:52)

20 czerwca na wieży remontowanego ratusza staromiejskiego umieszczona została ponownie kula zawierająca dzisiejszą kapsułę czasu z listem oraz fragment ze starej kapsuły, zdjętej z tego miejsca po 123 latach 19 kwietnia 2024 r. Nad oryginalną i odnowioną kulą znalazły się również chorągiewka i krzyż. Oba elementy zostały zabezpieczone - chorągiewka jest prawdopodobnie najstarszym elementem ze wszystkich zachowanych, dlatego razem ze starym krzyżem mają zostać wyeksponowane w odrestaurowanym budynku.

W treści historycznej kapsuły możemy przeczytać o wielkim pożarze z 1899 roku, kiedy to spłonął dach na ratuszu, zniszczone zostały dwa średniowieczne dzwony, o tym, kto podjął decyzję naprawy oraz wszelkich kosztach związanych z obudową. Opisano również to co przetrwało pożar, czyli krzyż, wiatrowskaz z 1686 roku oraz kula. Pod listem widnieją podpisy Conrada Steinbrechta, Bernharda Schmida, Carla Kleina oraz Paula Kollakowskiego.

W czerwcu burmistrz Marek Charzewski, wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk, przewodniczący Rady Miasta Malborka Jacek Markowski, Sekretarz Miasta Ewa Dąbrowska, naczelnik Wydziału Inżynierii w Urzędzie Miasta Malborka Waldemar Kurpias i Inspektorzy Nadzoru Budowlanego, podpisali nowy list do kapsuły, który ma być świadectwem czasu dla przyszłych pokoleń z informacją o obecnej restauracji, inwestorze i wykonawcy oraz o osobach sprawujących w tym czasie władzę na szczeblu samorządowym.

Remont ratusza realizowany jest w ramach projektu pn.: „Modernizacja średniowiecznego zabytku - budynku Ratusza Miejskiego w Malborku”. Wartość dofinansowania przyznanego w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wynosi 3.233.800,00 zł. W ramach I etapu wykonano kompleksowy remont dachu i poddasza oraz częściowy remont konserwatorski elewacji i inne prace zabezpieczające. Elementem uzupełniającym dla zadania jest przywrócenie historycznej funkcji i wyglądu fontanny znajdującej się przed budynkiem Ratusza Staromiejskiego poprzez wprowadzenie postumentu z figury kusznika oraz dostosowanie istniejących instalacji wodno-kanalizacyjnych.