Sobota, 21 września 2024. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Doskonały start pływaków MAL WOPR w Olsztynie

2024-06-19 10:19:10 (ost. akt: 2024-06-19 10:19:28)

Ośmioro zawodników Sekcji Pływackiej MAL WOPR wzięło udział VIII Otwartych Mistrzostwach Warmii i Mazur o Puchar Prezydenta Olsztyna, które odbyły się 8 i 9 czerwca na olsztyńskiej pływalni Aquasfera.

Dla wielu startujących tam zawodników była to niezbyt częsta możliwość pościągania się na długiej, 50 metrowej pływalni, których w Polsce jest wciąż bardzo mało. Malborczycy w gronie 460 zawodników z 38 klubów z całej Polski, a także Ukrainy, spisali się wyśmienicie, przywożąc sześć medali i wiele nowych rekordów życiowych wywalczonych na długiej pływalni. Nie zawiodła, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, dziesięcioletnia Michalina Kumkowska. Nasza zawodniczka, startując po raz pierwszy w tym sezonie na pływalni 50 metrowej zanotowała na swoim koncie 5 rekordów życiowych, zdobywając przy okazji 4 medale. Srebra zawisły na jej szyi po startach w konkurencjach 100m stylem dowolnym i 50 m stylem klasycznym, a dwa medale brązowe wywalczyła w sprinterskich wyścigach na 50m stylem dowolnym i motylkowym. W najmniej lubianym przez siebie stylu, w konkurencji 50m stylem grzbietowym, zajęła bardzo przyzwoitą, piątą lokatę. Tak dobre starty Michaliny pozwoliły jej na zajęcie 2 miejsca w klasyfikacji generalnej zawodów, co przy tak licznej i silnej obsadzie należy uznać za duży sukces. Trzy nowe rekordy życiowe i srebrny medal, to dorobek Dawida Patoki, który jako jedyny mógł porównać swoje wyniki uzyskane na długiej pływalni w tym sezonie. Porównanie wypadło bardzo dobrze, bowiem nasz zawodnik aż trzykrotnie zdołał uzyskać czas lepszy od dotychczasowego rekordu życiowego. Dodatkowo czas 2:28,20, uzyskany na dystansie 200m stylem grzbietowym, dał mu drugi stopień podium. Ostatni, także srebrny medal, dorzucił do malborskich zdobyczy najstarszy zawodnik MAL WOPR startujący w Olsztynie, osiemnastoletni Kamil Czarnota. W najdłuższej pływackiej konkurencji, 1500m stylem dowolnym, Kamil popisał się świetną wytrzymałością. Pokonanie 30 długości zajęło mu blisko 19 minut (18:58,54), a ten wynik pozwolił mu cieszyć się ze srebra. Kamil nie był zadowolony z uzyskanego czasu, co tylko świadczy o jego dużym apetycie na jeszcze lepsze wyniki. Ze startu w stolicy Warmii i Mazur z pewnością może być natomiast zadowolony Sławomir Szpaczyński, który uzyskał najwyższy punktowy wynik FINA spośród wszystkich startujących malborczyków. Aż dwukrotnie pokonał barierę 500pkt, a najwięcej wywalczył ich w konkurencji 100m stylem dowolnym, gdzie doskonały wynik 58,75 dał mu aż 507pkt i 7 lokatę. Ósme miejsce w konkurencji 200m stylem grzbietowym zajęła siedemnastoletnia Agata Kupińska, pokonując 4 długości 50 metrowej pływalni w czasie 3:26,66. O oczko niżej, w konkurencji 50m stylem klasycznym uplasowała się Carmen Makaruk, dla której starty w zawodach są wciąż nowością i która wciąż nabiera pływackiego doświadczenia. W zawodach startowała też dwójka pływaków MAL WOPR, którym co prawda nie udało się uplasować w pierwszej dziesiątce zawodników ale ich wyniki są na pewno zadowalające. Dwunasta w wymagającej konkurencji 200m stylem zmiennym była Michalina Zielska, a siedemnasty na 50m stylem klasycznym zameldował się Kacper Stambłowski. W Olsztynie startował też wychowanek MAL WOPR, który od miesiąca reprezentuje warszawski klub G8 Bielany, przygotowując się do Mistrzostw Polski Juniorów 14 lat. Kacper Patoka, bo o nim mowa, spisał się wyśmienicie, zajmując drugą lokatę w klasyfikacji generalnej, zaostrzając tym samym apetyty na mistrzostwa Polski, które odbędą się w lipcu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Informacja i foto: MAL WOPR Malbork