Czwartek, 25 lipca 2024. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

Koła Gospodyń w Malborku walczyły w "Bitwie Regionów"

2024-06-16 18:14:42 (ost. akt: 2024-06-16 18:19:04)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W sobotę 15 czerwca, na Placu Urszuli Ledóchowskiej w ramach Dni Malborka odbyła się "Bitwa Regionów" ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty.

Celem konkursu jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich.

Konkurs skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń skupiających osoby z terenów wiejskich, których celem statutowym działania jest m.in. promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej, upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.

W Malborku rywalizowały koła z trzech powiatów:
KGW Sztumska Wieś – sztufada z białym purée i frużeliną żurawinową, KGW Lasowiczanki w Lasowicach Małych – kartacze po żuławsku,
Kółko Rolnicze KGW Miłobądz – świeżynka wieprzowa z maczanym swojskim chlebem, KGW Śliwiny – zupa klopsowa ze szturanymi ziemniaczkami z cebulką,
KGW Sadłuki – kaczka z kluskami,KGW Pietrzwałd – zupa grzybowa z kluskami kładzionymi.

Potrawy oceniała komisja w składzie Andrzej Ławniczak sekretarz Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, współzałożyciel Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku, prezes Pomorskiej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. Miłośnik i propagator kuchni regionalnych, Agnieszka Tuńska-Jackowska
właścicielka restauracji Malaga w Malborku, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Malborskiego oraz Dorota Kęsicka-Owczarz z Centrum Aktywności Zawodowej w Malborku.

Nagrodzono trzy najlepsze reprezentacje. Oprócz nagród finansowych na najlepszych uczestników "Bitwy Regionów" czeka awans do kolejnych etapów konkursu. W Malborku danie, które zyskało największe uznanie jury przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Śliwinach.

Organizatorami konkursu są Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w Malborku przy realizacji wspierani przez Miasto Malbork i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.