Czwartek, 25 lipca 2024. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

Uczniowie z Malborka wzięli udział w III Regatach Żeglarskich o Puchar Marszałka

2024-06-14 11:22:21 (ost. akt: 2024-06-14 11:29:47)

7 czerwca w Brodnicy Górnej koło Kartuz odbyły się III Regaty Żeglarskie o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego.

W wyścigach wzięli udział zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i w osobnej konkurencji, przedstawiciele lokalnych samorządów. Załogi ścigały się na jachtach zakupionych przez Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach projektu „1000 łodzi na 100 lecie zaślubin Polski z morzem”

W regatach wzięło udział około 170 uczniów z całego Pomorza wraz ze swoimi opiekunami. Uczestniczyli w nich przedstawiciele 14 pomorskich gmin. Wszyscy żeglarze i ich opiekunowie pochodzili z: Gdańska, Cedrów Wielkich, Czerska, Czarnej Dąbrówki, Karsina, Kobylnicy, Kosakowa, Kościerzyny, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Sierakowic, Władysławowa i Żukowa. Wśród samorządowców rywalizowali ze sobą reprezentanci takich gmin jak: Cedry Wielkie, Czersk, Czarna Dąbrówka, Kartuzy Kosakowo, Kościerzyna, Malbork, Sierakowice Władysławowo, Żukowo.

Malbork reprezentowała grupa młodzieży szkół podstawowych, która w swojej kategorii zajęła siódme miejsce. Podobnie jak młodzież, spisała się reprezentacja naszych samorządowców, składająca się z malborskich nauczycieli żeglarstwa. Słaby wiatr nie sprzyjał żeglarzom. Prawie bezwietrzna pogoda, ze zmiennymi powiewami, była wymagająca i jednocześnie stała się sprawdzianem umiejętności żeglowania w każdych warunkach pogodowych. Regatom towarzyszył piknik poświęcony edukacji morskiej i żeglarstwu. Uczniowie mogli odwiedzać stanowiska, na których można było zdobyć wiedzę, między innymi, na temat meteorologii, nawigacji, budowy łodzi itp.

Podczas festynu rozbrzmiewały szanty śpiewane przez dzieci i młodzież.

Udział naszej młodzieży w regatach był rezultatem trwającego od maja, systematycznego, praktycznego szkolenia żeglarskiego wśród szkół podstawowych.