Sobota, 3 czerwca 2023. Imieniny Anatola, Leszka, Tamary

Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja w SP 9

2017-05-08 15:14:26 (ost. akt: 2017-05-08 15:22:49)

Dnia 28 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 9 odbyła się uroczysta i radosna akademia poświęcona 226 rocznicy uchwalenia tzw. Ustawy Rządowej. Tego dnia uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią panią Danutą Silezin przygotowali wyjątkową lekcją historii, która dotyczyła wydarzeń, z majowych dni roku 1791.

Wydarzenia te przyczyniły się do uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Scenki historyczne, które zaprezentowano na szkolnym holu naszym uczniom, przybliżały okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i ogłoszenia jej na zamku królewskim w Warszawie. Na okolicznościowej tablicy zaprezentowano również, fragmenty Konstytucji oraz portrety postaci zaangażowanych w jej tworzenie. Oprawę muzyczną przygotował pan Łukasz Rosiak dobierając podniosłe utwory muzyczne (,,Witaj majowa jutrzenko...’’, ,,Ułani’’ i inne ), które wykonał szkolny zespół wokalny ,,Canto’’ oraz ,,Piccolo’’ pod jego także kierunkiem.

Radość i szczęście Polaków z powodu tak ważnego wydarzenia wyrazili przybyli na uroczystość uczniowie ,,dziewiątki'', nagradzając szkolnych artystów gromkimi brawami.

Tekst: Adam Liszewski