Wtorek, 25 czerwca 2024. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Koncert Galowy na finał XXI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej

2024-06-08 23:32:17 (ost. akt: 2024-06-09 11:47:15)

XXI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej zakończył się przepięknym koncertem uczestników konkursu muzycznego i gwiazdy wieczoru, zespołu Veratus. Dzięki uprzejmości Muzeum Zamkowego wykonawcy wystąpili w starych murach Przyziemia Karwanu, dzięki czemu publiczność mogła przenieść się na chwilę do czasów artystycznego życia średniowiecza.

Koncert rozpoczął się od muzyczno-tanecznej opowieści na podstawie bajki o księżniczce na ziarnku grochu w wykonaniu Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „LA DANZA ANTICA” z towarzyszeniem zespołu LUNARIS z Lęborka.

W drugiej części koncertu zaprezentowali się wszyscy uczestnicy konkursu. Każdy utwór poprzedzany był krótkim wierszem z tomiku indyjskiej poetki Rupi Kaur „Mleko i miód” mówiącym o wartościach, które powinny być wyznacznikiem naszego życia. Wiersze w niezwykle emocjonalny sposób recytowali młodzi aktorzy z Teatru u Dwa Słowa z MCKiE. Przygotowała ich Violetta Jankowiak, która jednocześnie prowadziła koncert.

Ostatnim muzycznym akcentem „galówki” był występ gościa specjalnego Festiwalu, zespołu muzyki średniowiecznej VERATUS z Elbląga, który zagrał utwory od XII do XV wieku z całej Europy w oryginalnych językach, które w większości już wymarły. Zespół porwał publiczność a także uczestników, którzy na zakończenie wręcz wskoczyli na scenę do tańca w rytm muzyki.

Na zakończenie dyrektor Festiwalu oraz sekretarz Jury Maria Seibert odczytała protokół, a goście oficjalni wręczyli nagrody laureatom i wyróżnionym. Wykonawców oceniali Henryk Kasperczak, lutnista, muzykolog, absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze, wykładowca AM w Poznaniu oraz Aleksandra Kowalska, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku klasy wiolonczeli, laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, współpracująca m.in. z Capellą Gedanensis, muzyk orkiestry Teatru Muzycznego w Gdyni oraz nauczyciel wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Malborku.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii instrumentalnej:
1 miejsce - Zespół IL VENTO MUSICALE z Elbląga
2 miejsce - Zespół FISTULATORES NOVIENSES z Nowego nad Wisłą
3 miejsce - Zespół POMEZANIA z Malborka i POGEZANIA z Elbląga

Wyróżnienie za debiut:
Zespół Muzyki Dawnej „INCANTARE”

W kategorii wokalno- instrumentalne:

1 miejsce -Zespół LUNARIS z Lęborka
2 miejsce - Zespół Muzyki średniowiecznej „DISCANTUS” z Gdynii
2 miejsce - Zespół AMICORUM SORELLE z Gdańska
3 miejsce - Zespół „PICCOLO AS” z Gdańska

Nagrodę festiwalową w kategorii sztuk teatralno-muzycznych otrzymał Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „LA DANZA ANTICA”.

Nagrody ufundowali Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski i Starosta Powiatu Malborskiego Piotr Szwedowski, którzy wraz z dyrektorem Muzeum Zamkowego dr hab. Januszem Trupindą objęli imprezę swoim patronatem.

Organizatorem Festiwalu było Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, współorganizatorem Muzeum Zamkowe w Malborku.

Partnerzy imprezy: Państwowa Szkoła Muzyczna i st. w Malborku, Powiatowe Ognisko Plastyczne, Chorągiew Ziemi Malborskiej, Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku, Koło Przewodników Malborskich, PTTK oddział Malbork, I Liceum Ogólnokształcące w Malborku, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Malborku, malborskie przedszkola, szkoły i inne placówki oświatowe.