Wtorek, 25 czerwca 2024. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Pierwszy dzień festiwalowy za nami

2024-06-07 19:33:56 (ost. akt: 2024-06-07 20:20:39)

Za nami pierwszy dzień XXI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej "Wspólne Dziedzictwo Kultury", który rozpoczął się barwnym korowodem z udziałem zespołów festiwalowych, przedszkolaków i uczniów szkół. Towarzyszyli im burmistrz Marek Charzewski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Malborka Monika Sobczyńska oraz malborscy przewodnicy. Pochód prowadzili kuglarze na szczudłach a zamykała para królewska na koniach – król Kazimierz Jagiellończyk i jego małżonka Elżbieta Rokuszanka.

Tym razem pogoda nie była przyjacielem organizatorów a deszcz zmusił do skrócenia przemarszu i otwarcia festiwalu oraz wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Życie wokół zamku” w Szkole Łacińskiej.

Na konkurs wpłynęło 166 prac, uczestników oceniały Agnieszka Daniłow – dyrektor Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku oraz Kameliya Ivanova z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Nagrody dla laureatów i osób wyróżnionych wraz z przewodniczącą Jury wręczał burmistrz Malborka.

W piątek odbyły się również przesłuchania zespołów biorących udział w konkursie muzyki dawnej. W kościele św. Jana Chrzciciela wykonawców oceniali lutnista, kompozytor, paleograf i pedagog Henryk Kasperczak oraz Aleksandra Kowalska – wiolonczelistka, kierownik sekcji instrumentów strunowych w Państwowej Szkole Muzycznej w Malborku. Sekretarzem Jury była Maria Seibert.

Wszystkie zespoły biorące udział w przesłuchaniach wystąpią koncercie galowym XXI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej „ Wspólne Dziedzictwo Kultury”, który odbędzie się w sobotę wieczorem w Przyziemiu Karwanu:

Zespół Muzyki Dawnej „DISCANTUS”
Zespół Muzyki Dawnej „ILVENTO MUSICALE”
Zespół Muzyki Dawnej „POMEZANIA I POGEZANIA”
Zespół Muzyki Dawnej „INCANTARE”
Zespół Muzyki Dawnej „LUNARIS”
Zespół Muzyki i Tańca Dawnego„LA DANZA ANTICA”
Zespół Muzyki Dawnej „AMICORUM SORELLE”
Zespół Muzyki Dawnej „PICCOLO AS”
Zespół Muzyki Dawnej „FISTULATORES NOVIENSES”

Gościem specjalnym Festiwalu będzie zespół VERATUS - zespół muzyki średniowiecznej, grający utwory od XII do XV wieku, na który składa się siedmioro muzyków zafascynowanych brzmieniami średniowiecznymi i folkowymi. Członkowie zespołu, od najmłodszych lat związani ze światem muzyki dawnej, uczestniczyli w wielu festiwalach i konkursach w kraju i za granicą.