Sobota, 4 lutego 2023. Imieniny Andrzeja, Mariusza, Weroniki

Muzyczna wymiana Balbin z chórem chłopięcym z Kilkenny

2017-05-08 11:18:19 (ost. akt: 2017-05-08 11:39:40)

1 maja br. w malborskim zamku nastąpiła ratyfikacji umowy partnerskiej z irlandzkim miastem Kilkenny. Oprawę artystyczną przygotowały dwie grupy - studio wokalne Balbiny z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji pod kierunkiem Marii Seibert oraz chór chłopięcy CBS CHOIR PRIMARY z Kilkenny pod kierunkiem Seamusa Brennan, które w ten sposób rozpoczęły współpracę i wymianę kulturalną.

Udział w uroczystości był najważniejszym punktem spotkania, ale nie jedynym. Uczestnicy mieli wiele okazji do integracji, wspólnej zabawy oraz wspólnych występów.

Goście przyjechali już w niedzielę, 30 kwietnia. Tego dnia zwiedzili gdańską Starówkę a po przyjeździe do Malborka zostali zaproszeni przez Balbiny, Balbinki i ich rodziców na ognisko na OSiRze. Pieczenie kiełbasek było dla chłopców nowością i wielką frajdą. Odbyły się też zawody przeciągania liny oraz mecz piłki nożnej i chociaż nasze dziewczynki nie miały szans z chłopakami, to walczyły dzielnie do samego końca. Nie mogło oczywiście zabraknąć występów na scenie.

Drugi dzień wymiany był bardzo pracowity, nie tylko ze względu na ceremonię podpisania umowy partnerskiej. Od samego rana w Ratuszu Staromiejskim odbywały się warsztaty wokalne, podczas których przygotowywane było wspólne wykonanie hymnu Europy "Oda do Radości". Pierwszy koncert miał miejsce w południe na Jarmarku Staroci i Sztuki Dawnej. Balbinki zaprezentowały wiązankę piosenek ludowych, Balbiny repertuar współczesny a goście program przygotowany specjalnie na przyjazd do Malborka. Tego samego dnia, po uroczystości na zamku, irlandzcy goście zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie Oś na koncert Symfonicznej Orkiestry Estradowej Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku.

We wtorek chór miał okazję poznać lepiej nasze miasto i nasze zwyczaje. Rano razem z Balbinkami wzięli udział w warsztatach ceramicznych w Szkole Łacińskiej, obejrzeli również film w Planetarium. Po południu zwiedzili zamek, było to jednak zwiedzanie wyjątkowe. Przewodniczka Jagoda Dyl wraz z Sandrą, Patrycją i Michałem z Balbin przygotowali dla nich szereg niespodzianek i zagadek, a zespół Cantus Mariae w Wielkim Refektarzu zaśpiewał utwory muzyki dawnej. Chór z kolei zaśpiewał w zamkowym kościele. Wieczorem wszyscy spotkali się na placu Kazimierza Jagiellończyka, by w ramach obchodów Dnia Flagi wykonać biało-czerwone kotyliony.

Na zakończenie burmistrzowie Malborka i Kilkenny odsłonili tablicę z nazwą naszego nowego miasta partnerskiego i wysłuchali koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Helikon z Kwidzyna z towarzyszeniem grupy mażoretek „Muszkieterki”. Niespodzianką było wykonanie przez nich specjalnie na tą okazję "Ody do Radości".

Integracja podczas wymiany była doskonała, dzieci się polubiły i zaprzyjaźniły a Balbiny i Balbinki dostały zaproszenie na wyjazd do Kilkenny.

W tym samym czasie w Malborku gościła również delegacja oficjalna - burmistrz Kilkenny Partick O'Neill, były burmistrz Joe Malone, Fiona Deegan - Kierownik Lokalnego Biura Przedsiębiorczości oraz przedstawiciele stowarzyszenia miast partnerskich Louise Bourke i Murthy Brennan. Towarzyszyła im Anna Adamowska, koordynatorka wymiany, którą burmistrz nazwał ambasadorem Malborka w Kilkenny. Również oni mieli pracowity pobyt, spotkali się między innymi z przedstawicielami branży turystycznej oraz z Radą Gospodarczą.

W planach są też kolejne wymiany, tym razem pomiędzy MAL WOPR i grupą teatralną z MCKiE.

Czytaj również: Ratyfikacja umowy partnerskiej Malbork - Kilkenny