Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Mieszkańcy Malborka i Nordhorn spotkali się w naszym mieście

2024-05-20 13:59:02 (ost. akt: 2024-05-20 14:24:50)

Od 16 do 20 maja br. rodziny z Malborka i Nordhorn wzięły udział w zorganizowanej już po raz piętnasty partnerskiej wymianie mieszkańców. Tym razem to malborczycy gościli swoich niemieckich przyjaciół w domach, pokazując im swoje życie codzienne, troski i radości. Nordhorn jest jedynym naszym miastem partnerskim, z którym organizowane są regularne wymiany mieszkańców. Nic tak nie zbliża ludzi, jak właśnie bezpośrednie spotkania i możliwość uczestnictwa w życiu rodzinnym w domach swoich partnerów.

Drogi Malborka i Nordhorn zeszły się już 29 lat temu i okazały się drogami przyjaźni, zrozumienia i wspólnej inicjatywy. Dwa miasta ukształtowane przez tak różne okoliczności historyczne, z odmienną kulturą i tradycją odnalazły się we wspólnym dążeniu ku idei współpracy na miarę nowego oblicza Europy. Nasza współpraca od początku rozwijała się bardzo aktywnie, uczestniczyło w niej wiele osób po obu stronach. Wiele przyjaźni przetrwało do dziś i ciągle nawiązywane są nowe.

Współpraca z Nordhorn zawsze była wzorcowa. Niestety okres pandemii i wybuch wojny na Ukrainie znacznie ograniczyły nasze kontakty. Przez te problemy nie mogliśmy zorganizować między innymi jubileuszu 25-lecia naszego partnerstwa, przesunięta w czasie została również wymiana, ostatni raz zorganizowana była w 2019 r. w Nordhorn. Na szczęście teraz udało się wrócić do tej wspaniałej tradycji.

Podczas pobytu w Malborku goście zwiedzili zamek, wielu z nich wzięło również udział w Nocy Muzeów i zobaczyło naszą twierdzę w zupełnie innej odsłonie. Ogromną niespodzianką były dla nich warsztaty w Szkole Łacińskiej, podczas których malowali zamek i wykonywali eksperymenty naukowe Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Szkole Łacińskiej oraz przejażdżka statkiem po Nogacie.

Sobota była dniem dla rodzin, każda z rodzin goszczących organizowała czas we własnym zakresie. Burmistrz Charzewski wraz z przedstawicielami oficjalnymi pojechał do Gdańska, gdzie zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności oraz Starówkę. Na wspólną wycieczkę goście pojechali na Hel, tam odwiedzili latarnię morską, fokarium i odpoczęli na plaży na słynnym „końcu świata” .

Tradycyjne jest również spotkanie integracyjne dla rodzin obu stron z udziałem władz miasta. Burmistrz Marek Charzewski i Przewodniczący Rady Miasta Malborka podziękowali przedstawicielom naszego miasta partnerskiego – burmistrzowi Tomasowi Berlingowi oraz przewodniczącemu i wiceprzewodniczącej Komitetu Miast Partnerskich Achimowi Hamingowi i Sigrid Maschmeier za to, że są motorami wszelkich działań, za ich przychylność i aktywny udział w organizacji wspólnych przedsięwzięć.

Szczególne podziękowania otrzymali mieszkańcy Malborka:

- Ogromne podziękowania kieruję również do Państwa, drodzy mieszkańcy Malborka, za otwartość i gotowość przyjęcia gości w swoich domach i pokazania im życia dnia codziennego. Jesteście najlepszą wizytówką naszego miasta - powiedział burmistrz.

W przyszłym roku Malbork i Nordhorn świętować będą 30-lecie partnerstwa. Z tej okazji burmistrz Nordhorn zaprosił już dziś mieszkańców naszego miasta na obchody jubileuszu do Niemiec. Tym razem rewizyta nie odbędzie się jak zwykle za dwa lata ale w czerwcu przyszłego roku (18-22.06.2025).

zdjęcia: Katarzyna Fabiańska / Jacek Badowski