Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Jubileusz 25-lecia Stacji Socjalnej Joannitów w Malborku

2024-05-13 12:27:20 (ost. akt: 2024-05-13 16:22:30)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

Od 25 lat Stacja Socjalna Joannitów w Malborku wspiera najuboższych i najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Medyczny nadzór nad Stacją prowadzi Joannita dr Christian Meyl, który regularnie zaopatruje placówkę w środki medyczne i sprzęt rehabilitacyjny. Stacja stała się ważnym elementem całego systemu społecznego, od samego początku działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dzięki temu pomoc szybko dociera do osób, które jej najbardziej potrzebują.

13 maja w Urzędzie Miasta Malborka odbyła się uroczystości obchodów jubileuszu, na której obecni byli dr Meyl wraz z małżonką Sigrid Meyl, Wicewojewoda Pomorska Anna Jacyno-Olkowska, władze miasta – Burmistrz Marek Charzewski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka Jacek Markowski, Wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk, Sekretarz Miasta Ewa Dąbrowska, siostry pracujące w Stacji Wiesława Dolatta i Alicja Osińska, dyrektor MOPS Jacek Wojtuszkiewicz oraz przedstawiciele instytucji, z którymi gość honorowy przez te wszystkie lata współpracował.

Dr Meyl wspiera najuboższych mieszkańców Malborka, Stowarzyszenie św. Faustyny "FIDES", uchodźców z Ukrainy przebywających w naszym mieście, Powiatowe Centrum Zdrowia oraz w przeszłości wspierał dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia w Ratuszu Staromiejskim. Wyposażył mieszkanie dla kobiet chroniących się przed przemocą domową oraz wspiera finansowo kolonie letnie dla podopiecznych MOPS-u. To tylko najważniejsze projekty Joannitów, te mniejsze trudno wyliczyć, bo to ciągła bieżąca praca na rzecz naszego miasta.

- Chciałbym serdecznie podziękować Zakonowi i wszystkim osobom zaangażowanym w finansowanie i organizację Stacji. W pierwszej kolejności dziękuję dr Christianowi Meyl i jego małżonce. To, co Państwo robią dla naszych mieszkańców, to prawdziwy dar serca, ciężka praca i ogromne wsparcie. I my, mieszkańcy i władze miasta, bardzo to doceniamy i jesteśmy ogromnie wdzięczni. W 2005 roku otrzymał Pan tytuł Honorowego Obywatela Miasta Malborka i może a nawet powinien czuć się Pan u nas jak w domu – dziękował burmistrz Marek Charzewski.

Podziękowania otrzymały również siostry pracujące w Stacji - Wiesława Dolatta i Alicja Osińska oraz dyrektor MOPS Jacek Wojtuszkiewicz.

- To siostry udzielają tej ogromnej pomocy i mają bezpośredni kontakt z potrzebującymi mieszkańcami. Wiem, że czasem bywa ciężko, ale dzięki waszemu wielkiemu zaangażowaniu wszystkie trudne sytuacje udaje wam się rozwiązać z uśmiechem na twarzy – powiedział burmistrz - Dziękuję również Panu Jackowi Wojtuszkiewiczowi, dyrektorowi MOPSu za dobrą współpracę na rzecz potrzebujących. Jeszcze raz dziękuję Zakonowi Joannitów za to wielkie dzieło, które stworzył w Malborku w ciągu minionych 25 lat.

Burmistrz wspomniał również śp. Jerzego Fryca, Zasłużonego dla Miasta Malborka, który przez wiele lat był kierownikiem Stacji i prowadził ją z ogromnym zaangażowaniem. Jego pamięć oraz pamięć innego Joannity zaangażowanego w działalność tej placówki, Honorowego Obywatela Miasta Malborka, śp. Horsta Parparta, goście uczcili minutą ciszy.

Wyrazy wdzięczności przekazała również Wicewojewoda Pomorska Anna Olkowska-Jacyno:

- To już 25 lat, od kiedy w naszym Malborku istnieje centrum pomocy, miejsce gdzie dzieli się dobro. Wszystkim Państwu, którzy w jakikolwiek sposób działają na rzecz Stacji Socjalnej Joannitów, angażują się w jej pracy i pomagają, w imieniu mieszkańców województwa pomorskiego i własnym, serdecznie dziękuje! – powiedziała. - Państwo przez wszystkie te lata bardzo trafnie i w sposób kompleksowy odpowiadaliście na rosnące i zmieniające się potrzeby osób, rodzin i grup społecznych. Te działania miały jeszcze dodatkowy wymiar - integrację mieszkańców oraz podniesienie spójności społecznej. A to jest niezwykle ważne. Bo tylko razem możemy zmieniać świat na lepsze - dodała.

Dr Meyl nie ukrywał wzruszenia i radości. Jak podkreślił, prowadzi w sumie 9 Stacji na Pomorzu, Warmii i Mazurach, ale Malbork jest z pewnością jego ulubioną. Tu znalazł przyjaciół, uznanie i jest pewien, że pomoc dociera do najbardziej potrzebujących. Potwierdza to fakt, że to jego już 187 podróż do Malborka.

Przypomnijmy, że dr Christian Meyl otrzymał w 2005 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Malborka. W tym samym roku Prezydent Polski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2013 Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2016 roku, w uznaniu szczególnych zasług, dr Meyla odznaczył również Prezydent Niemiec niemieckim Krzyżem Zasługi na Wstędze. W 2023 r. przyszedł czas na kolejne w pełni zasłużone wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Polski – Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.