Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Plenerowa wystawa "Gryf. Pod znakiem Orła Białego" w Muzeum Miasta Malborka

2024-04-24 21:03:11 (ost. akt: 2024-04-24 21:04:09)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

24 kwietnia w Muzeum Miasta Malborka odbyło się otwarcie wystawy plenerowej "Gryf. Pod znakiem Orła Białego". Jest to to chronologiczno-tematyczny zapis najważniejszych wydarzeń z historii Tajnej Organizacji Wojskowej “Gryf Pomorski”.

Na ekspozycji można zobaczyć wiele unikalnych fotografii, plakatów, dokumentów czy map. Wystawa skupia się nie tylko na działaniach TOW “Gryf Pomorski”, ale przedstawia również losy i sylwetki wielu działaczy - mężczyzn i kobiet, którzy swoje życie poświęcili walce o wolność Ojczyzny. Wystawa to jeden z elementów projektu historyczno - dydaktycznego poświęconego pamięci członków TOW „Gryf Pomorski”, który realizuje Muzeum Stutthof w partnerstwie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Jego celem jest zwrócenie mieszkańcom Pomorza, a zwłaszcza młodzieży, na znaczenie tej organizacji w historii naszego regionu.

W trakcie wernisażu odbyła się się również promocja wyjątkowego albumu "Gryf. Pod znakiem Orła Białego. W walce o Polskie Pomorze 1939-1945" a samo zwiedzanie poprzedziła możliwość spotkania z autorami Bogdanem Chrzanowskim, Danutą Drywą, Andrzejem Gąsiorowskim, Krzysztofem Kordą i Lechem J. Zdrojewskim. Co zaowocowało ciekawym wykładem historycznym oraz dyskusją z publicznością.