Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Jazda konna dla każdego - wywiad

2017-05-04 15:25:44 (ost. akt: 2017-05-04 15:29:45)

Marta Adamkiewicz – trenerka jeździectwa i opiekunka Klubu Jeździeckiego Iskra w Sztumskim Polu, udzieliła nam wywiadu, w którym podpowiada jak zacząć swoją przygodę z końmi. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto jeździć konno?
- Myślę, że wiele aspektów przemawia za jazdą konną. Przede wszystkim jeździectwo wszechstronnie działa na całe ciało, poprawia koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie i zmusza jeźdźca do prawidłowej postawy (proste plecy, zachowana rama ciała. Równie ważny jest kontakt ze zwierzęciem, które uczy pokory, empatii i otwartości. Co mam na myśli mówiąc „uczy otwartości”? W swojej karierze trenera miałam do czynienia z różnymi osobami, wstydliwymi, zamkniętymi w sobie. Dzięki koniom ci, którzy maja problemy z komunikacją – otwierają się. Żywym dowodem jest młodzież z mojej sekcji jeździeckiej.
Co jest potrzebne, aby rozpocząć?
- Ha! Niewątpliwie fajne w tym sporcie jest to, że tak naprawdę niewiele potrzeba! Jeśli jesteś nastolatką/kobietą wystarczą Ci leginsy, getry czy inne tego typu spodnie nie krępujące ruchów. Buty o płaskiej podeszwie; mogą to być trampki, botki lub inne wygodne obuwie. Pamiętajcie by nie były to trapery, glany i buty z zamkami od wewnętrznej strony. Na górę wystarczy t-shirt, zwykła bluza, sweterek i jesteśmy gotowi na jazdę! Nie możemy zapomnieć o najważniejszej rzeczy – niezbędny będzie kask lub toczek. Pamiętajcie, nie musicie zakupywać od razu kasku, w stajni posiadamy szeroki wybór profesjonalnych kasków do jazdy konnej, które nieodpłatnie pobierzesz z naszej wypożyczalni. Teraz już jesteś w pełni gotów do nowej przygody!
Dla kogo jest jeździectwo i kiedy najlepiej rozpocząć swoja przygodę w siodle?
- Tak naprawdę jeździectwo jest dla każdego. Warto zadać sobie najpierw pytanie: "Czego oczekuję od koni i jazdy konnej?". Jest to sport dla Ciebie, jeżeli chcesz mieć możliwość obcowania z końmi, czerpać przyjemność z wypraw do lasu, zrelaksować się po ciężkim dniu w szkole/pracy, pragniesz poszerzać swoje umiejętności, stawać się lepszym, a w przyszłości mieć szansę wystartowania na zawodach, chcesz by Twoje dzieci miały kontakt ze zwierzętami, które pomogą im poprzez swoje usposobienie rozwijać potencjał umysłowy, a motoryką wszechstronnie kształtować ich ciało. Konie na każdym etapie naszego życia są w stanie dać nam radość! Naukę jazdy konnej najlepiej rozpocząć od 6 roku życia, gdzie dziecko już ma siłę koordynować swoje ruchy i przyswajać bezproblemowo wiedzę, którą chcemy mu przekazać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie rozpocząć od 15, 20, 40 czy 50 roku życia! Zachęcam wszystkich chętnych do spróbowania jazdy konnej.
Czy są jakieś przeciwwskazania dla uprawiania tego typu aktywności?
- Myślę, że jeden z najważniejszych to waga. Coraz częściej niestety borykamy się z dużą nadwagą. Musimy pamiętać, że konie to żywe istoty, które wożą nas na własnych grzbietach, więc musimy mieć na uwadze swoje gabaryty. Pozostałe elementy są do wypracowania. Pożądane cechy u jeźdźca to przede wszystkim odwaga, umiejętność szybkiego reagowania i spokojne usposobienie.
Jak często należy trenować, aby efekty były szybkie i skuteczne?
- Im częściej tym lepiej! To jest trochę jak z bieganiem, jeśli robimy to sporadycznie to nabawimy się tylko zakwasów, natomiast regularne treningi dają szybo zauważalne efekty. By mieć możliwość stabilnego progresu powinniśmy jeździć przynajmniej 2 razy w tygodniu.
Czy wśród mieszkańców Powiśla jest to popularna forma rekreacji?
- Myślę, że tak lecz wciąż uważam, że zbyt mało młodzieży i rodziców decydują się na taką formę aktywnego spędzania czasu. Wypad do stadniny to wspaniała okazja dla całej rodziny do wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Osobiście prowadzę treningi dla paru rodzin, które co niedzielę chętnie przyjeżdżają do naszej stajenki na aktywny wypoczynek. Dostrzegam też ciekawą zależność – najpierw przygodę z jeździectwem zaczynają dzieciaki, które z czasem wciągają w ten sport swoich rodziców.
Na treningach przeważają amazonki, czy Panowie również aktywnie uczestniczą w zajęciach?
- Można zauważyć tendencję, że jeździectwo trenują głównie panie. Na moich treningach coraz częściej jednak pojawiają się panowie, którzy chcą spróbować swoich sił w siodle.
A co z tymi ambitniejszymi jeźdźcami? Jak powinna wyglądać ich ścieżka rozwoju?
- Dla ambitniejszych , którzy marzą o pogłębianiu wiedzy z zakresu treningu koni i chcą mieć możliwość startu w zawodach proponujemy przystąpienie w szeregi naszej sekcji jeździeckiej. Członkowie sekcji mają ustalony harmonogram treningów skokowych, ujeżdżeniowych i dosiadowych. Każdy jeździec regularnie pracuje nad swoimi słabościami, dzięki czemu ma możliwość znacznego progresu.