Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Koło Przewodników Malborskich liczy już 70 lat

2024-04-15 10:27:14 (ost. akt: 2024-04-15 11:23:20)

8 kwietnia 1954 roku powstało Koło Przewodników Malborskich. Koło powstało i kultywuje tradycje kilkuosobowej grupy pasjonatów, którzy w 1946 roku "zaopiekowali się" ruinami Krzyżackiego Zamczyska oprowadzając po nim turystów. Na czele tej grupki stał pełen zapału Stefan Dubyna - to z jego inicjatywy zorganizowano pierwszy kurs przewodników. Od 47 lat odbywają się cyklicznie szkolenia, umożliwiające zdobycie uprawnień kolejnym osobom. W obecnej chwili Koło liczy ponad 200 przewodników, z tego kilkunastu posiada uprawnienia pilotowania wycieczek również za granicę. Jest jednym z największych tego typu Kół w naszym kraju, od 1997 roku posiada jako pierwsze w Polsce status Stowarzyszenia.

Obchody 70-lecia istnienia Koła zainaugurowała uroczysta msza św., która odbyła się 14 kwietnia br. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O historii malborskich przewodników i ich znaczeniu dla naszego miasta w pięknych słowach opowiedział proboszcz parafii i kapelan Koła, ks. Robert Branicki, który obiecał wziąć udział w kolejnym kursie w celu zdobycia uprawnień do oprowadzania po zamku. Ksiądz Branicki podziękował również jednej z najstarszych stażem przewodniczek Janinie Furyk za inicjowanie i pielęgnowanie współpracy z księżmi orionistami.

Gośćmi honorowymi byli Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz i Wicestarosta Powiatu Malborskiego Waldemar Lamkowski.

70 lat działalności Koła Przewodników Malborskich wpisało się pięknymi zgłoskami w historię nie tylko Muzeum Zamkowego ale również w historię Malborka. Koło rozwija się, zdobywa sukcesy i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji przewodnickich w Polsce. Na zamku co roku padają nowe rekordy frekwencji, wzbogacana jest oferta dla odwiedzających i organizowane kolejne atrakcje. Ale czym byłyby piękne stare zamkowe mury czy spisane w kronikach dzieje, jeśli nie zostałyby odpowiednio pokazane i oprawione opowieścią zawierającą nie tylko suche fakty ale przede wszystkim ciekawą, spójną i przyciągającą uwagę narrację. Tymi doskonałymi narratorami są właśnie przewodnicy ze Stowarzyszenia Koło Przewodników Malborskich. Są oni również najlepszymi promotorami naszego miasta i regionu oraz współtwórcami szeroko pojętej kultury.

Z okazji jubileuszu życzymy wszystkim przewodnikom zdrowia, satysfakcji i samych zainteresowanych i zadowolonych turystów.

informacja historyczna: Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich
zdjęcia: Jacek Badowski, archiwum Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich