środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 14. Rocznica Katastrofy Samolotu Rządowego pod Smoleńskiem

2024-04-02 11:33:26 (ost. akt: 2024-04-02 11:33:24)

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej Ofiary Katynia oraz katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, która odbędzie się dnia 10 kwietnia br. o godz. 11:00. W tym dniu zostaną złożone kwiaty na Cmentarzu Komunalnym: pod Krzyżem i umieszczoną na nim tablicą pamiątkową dedykowaną Ofiarom Katynia i katastrofy pod Smoleńskiem oraz pod tablicą dedykowaną pamięci Policjantów powiatu malborskiego.

Dnia 10 kwietnia minie czternasta rocznica katastrofy samolotu rządowego na lotnisku pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, chcących upamiętnić Ofiary stalinowskiej zbrodni.

Dzień 13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 listopada 2007 r. w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 r. Był to jeden z elementów antypolskiej strategii, obok deportacji, zsyłek i prób sowietyzacji.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała niemal 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.


Przygotowano na podstawie informacji Instytutu Pamięci Narodowej.