środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2024-04-02 10:20:54 (ost. akt: 2024-04-02 10:29:02)

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku organizuje szereg przedsięwzięć w miesiącu kwietniu, który został ogłoszony Niebieskim Miesiącem Świadomości Autyzmu.

2 kwietnia zaświecą się na niebiesko budynki Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i będą przed wiele dni przypominać swoim światłem, że są naszymi przyjaciółmi. Na głównej ulicy miasta powiewać będą niebieskie flagi.

Również 2 kwietnia na stronie FB Ośrodka pojawią się zdjęcia nadesłane w wyniku akcji „Przybij Niebieską Piątkę”. Każdy kto ma chęć wyrażenia swojej solidarności z osobami w spektrum autyzmu może wykonać pracę plastyczną na ten temat i opublikować na swoim profilu bądź wysłać w wiadomości na stronie ośrodka, zostanie opublikowana tego dnia.

3 i 4 kwietnia podopieczni ośrodka wraz z opiekunami udadzą się na wizyty do Starostwa Powiatu Malborskiego oraz Urzędu Miasta Malborka.

5 kwietnia wszystkie dzieci i młodzież z ośrodka przemaszerują w niebieskich barwach na Plac Jagiellończyka i udekorują króla niebieską peleryną.
Od 4 kwietnia galeria Dekada będzie udekorowana w tonacjach niebieskich i odwiedzający ją będą mogli obejrzeć wystawę związaną z naszym ośrodkiem. W dniach 8-11 kwietnia w godz. 10:30 – 11:30 pojawią się tam nasi wychowankowie, którzy będą wręczać drobne, niebieskie upominki.

9 kwietnia dwie grupy dzieci z ośrodka zostały zaproszone do udziału w Spartakiadzie Integracyjnej w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej. Do tej szkoły uczęszcza nasza była uczennica, która dzięki terapii w ośrodku osiągnęła gotowość do podjęcia nauki w szkole masowej.

11 kwietnia wychowankowie zostali zaproszeni przez Ministrę do spraw Równości - Katarzynę Kotulę, do zwiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

13 kwietnia, w godz. 11-16, odbędzie się Piknik Rodzinny „Na biegowo, na sportowo”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się, a my jako ośrodek wraz z Fundacją Rozwoju Regionalnego jesteśmy partnerami i wykonawcami tej imprezy. Piknik sportowy dedykowany jest dzieciom i będą mogły wziąć udział w biegach, w swoich kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik otrzyma medal, będą nagrody i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Po konkurencjach sportowych odbędzie się część artystyczna – występy dzieci z przedszkoli pod hasłem „Przedszkole Śpiewa dla Autyzmu”. Odbędą się animacje dla dzieci, będzie kącik z fantami, a miejsce pikniku zostanie udekorowane pracami plastycznymi ze szkół podstawowych, klas 1-3, „Szkoła maluje dla Autyzmu”. Będziemy również zachęcać do zdrowego stylu życia, zamiany słodyczy na pyszne i pełne witamin owoce. Dorośli mogą spędzić miło czas w kąciku kawowym i razem z dziećmi cieszyć się towarzystwem sympatycznych alpak z Rancho Zbyrozy. Z tego miejsca zapraszamy serdecznie na piknik rodziny wraz z dziećmi. Spędźmy razem ten dzień w pięknej przestrzeni sportowo – kulturalnej w Centrum Aktywnego Wypoczynku przy ul. Parkowej w Malborku.

W dniach 15 – 19 kwietnia przyjadą do ośrodka goście z projektu Erasmus „I can do it”, z Grecji i Litwy. Odbędą się wspólne warsztaty zajęciowe w ośrodku, goście zwiedzą zamek malborski i pojedziemy zwiedzić Trójmiasto.

Zwieńczeniem kwietniowych wydarzeń będzie występ grupy teatralnej Płomyki z naszego ośrodka na Forum Teatralnym w Kwidzynie, dnia 25 kwietnia.

Autyzm w zasadzie nie jest już „niebieski”. Z uwagi na szerokie spektrum występujących cech w tym nietypowym neurorozwoju, jest na dzień dzisiejszy wielobarwny i ma symbol nieskończoności, tak jak nieskończenie wiele jest naszych osobowości na świecie. Autyzm nie jest już od dawna czymś odrębnym, czymś dalekim. Autyzm jest wśród nas i my, osoby neurotypowe powinniśmy się nad nim pochylić. O ile mamy wyjątkową możliwość prowadzenia terapii osób w spektrum ze sprzężeniami, dzięki naszemu organowi prowadzącemu Starostwu Powiatowemu w Malborku, o tyle wciąż brakuje kontynuacji po 24 roku życia dla wielu z naszych podopiecznych. Wielu z nich nie osiąga gotowości do współpracy w większych grupach, które oferują domy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wielu z nich nadal potrzebuje swojego osobistego opiekuna i są skazani na izolację w swoich domach. Trwają starania o utworzenie takiego domu dziennego pobytu dla dorosłych osób w spektrum autyzmu. Mamy takie marzenie, aby każdy w swojej wielobarwności znalazł swoje miejsce w systemie opieki, a rodziny przestały się martwić o swoje dorosłe dzieci.
Bądźcie z nami w kwietniu, pokażcie że dobro każdego człowieka wciąż jest wartością niepodważalną, a dzieci w spektrum i ich rodziny niech poczują, że mają wsparcie, zrozumienie i akceptację.

Aleksandra Ciachorowska
SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem