środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Miniatura Zamku Krzyżackiego nową atrakcją Malborka!

2024-03-21 01:22:00 (ost. akt: 2024-03-21 08:26:01)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

20 marca 2024 r. mieszkańcy Malborka oraz zaproszeni goście po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć Miniaturę Zamku Krzyżackiego w Malborku w pełnej okazałości. Spektakularna budowla wymaga spektakularnego odsłonięcia i takiego nie zabrakło podczas środowej uroczystości na ul. Piłsudskiego. Teraz wszystkie wyjątkowe detale naszej wspaniałej warowni można podziwiać z bliska, są wręcz na wyciągnięcie ręki. Każdy zainteresowany mieszkaniec bądź turysta może podejść, zadumać się nad bogatą historią i niesamowitą architekturą a na koniec zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Gwarantem wysokiej jakości wykonania budowli i jej zgodności z oryginałem jest twórca miniatury mieszkaniec Malborka Piotr Jakub Banasik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Inicjatorami powstania miniatury byli lokalni przedsiębiorcy, którzy sfinansowali inwestycję, a nad jej prawidłową realizacją czuwali Urząd Miasta Malborka oraz Rada Gospodarcza w Malborku. Informacja o fundatorach widnieje na specjalnie przygotowanej tablicy umieszczonej przy budowli. Wszyscy sponsorzy otrzymali również w ramach podziękowań srebrną monetę wybitą na tę właśnie okoliczność oraz figurkę legendarnej żaby.

Spotkanie rozpoczęło się od odegrania hejnału Malborka przez Andrzeja Pałkę, następnie można było poznać genezę powstania miniatury, posłuchać o jej znaczeniu historycznym i kontekście architektonicznym. Na te tematy wypowiedzieli się burmistrz Marek Charzewski, dyrektor Muzeum Zamkowego dr hab. Janusz Trupinda, Przewodniczący Rady Gospodarczej Jarosław Filipczak oraz wykonawca Piotr Banasik. Zebrani mogli także wysłuchać wiersza napisanego na tę okazję przez malborczyka Stanisława Orłowskiego a odczytanego przez Piotra Piesika. Miniaturę zamku poświęcił ks. Robert Branicki, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Malborku.

Na wydarzeniu nie zabrakło gości honorowych, swoją obecnością zaszczycili nas między innymi Wicewojewoda Województwa Pomorskiego Anna Olkowska-Jacyno, Dyrektor Departamentu Turystyki Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Marta Chełkowska, Dyrektor PKO BP ds. sprzedaży Regionalnego Oddziału Detalicznego w Gdyni Maciej Karpiński, Dyrektor PKO BP w Gdańskiego Oddział I w Malborku Aleksandra Radtke, dowódcy służb mundurowych, przedstawiciele instytucji malborskich, spółek miejskich oraz przedsiębiorcy.

Gośćmi specjalnymi byli również protestujący rolnicy, którzy pogratulowali miniatury ważnej dla całego powiatu malborskiego, przekazali symboliczne worki zboża i poinformowali, w jakim celu protestują. Dodatkowo poczęstowali zebranych jabłkami.
Historia powstania Miniatury Zamku w Malborku

Miejsce, przy ul. Józefa Piłsudskiego w Malborku, gdzie powstała miniatura zamku w Malborku wzorowana na warowni z 1938 roku, to miejsce ogólnodostępne dla każdego, kto jest zainteresowany okazałą budowlą małej architektury.

Jej twórca Piotr Jakub Banasik - mieszkaniec Malborka - to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoim dorobku ma takie realizacje, jak płaskorzeźby na elewacji stołecznego kina Praha, gdzie spod jego ręki wyszły m.in. wizerunki Zbyszka Cybulskiego czy Władysława Hańczy. Wykonał także na specjalne zamówienie prace, które trafiły np. do Watykanu i rodziny królewskiej w Danii. Z mniejszych i lokalnych rzeczy - z rąk Piotra Banasika wyszła jego autorska wersja herbu Malborka, na skwerze, przy ul. Ciepłej. Rzeźbiarz jest też autorem statuetki Malborskiego Mistrza Biznesu oraz statuetki podziękowania dla Fundatorów Miniatury Zamku w Malborku.

Miniatura zamku jest wierną kopią zamku z roku 1938, w skali 1:30. Szczególnym miejscem budowli jest kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim. Błyszczy tam miniatura figury Madonny wykonana własnoręcznie przez naszego artystę.

Wiele elementów wykorzystywanych do budowy miniatury pochodzi z tego samego miejsca, co materiały wykorzystane na budowę prawdziwego zamku. Twórca stworzył techniki, które wykorzystał do wykonania chociażby ceglanych elewacji. Jako budulca w miniaturze wykorzystał beton, cegły, kamień, stal, drewno. Przy odtwarzaniu kamiennych ścieżek na tarasach Zamku Wysokiego artysta wykorzystał kamienie z nabrzeży Morza Bałtyckiego. Mozaiki elewacyjne zostały wykonane poprzez naklejenie szkiełek na papier, a następnie wtopienie ich w warstwę betonową.

Aby dobrze ustalić wysokości i właściwie ustawić Pałac Wielkich Mistrzów pomocne okazały się mapy geodezyjne. Poszczególne elementy zostały przygotowane w przydomowym garażu artysty, następnie połączone w pozostałą część miniatury.

Jednym z najważniejszych momentów tego przedsięwzięcia było uzyskanie środków finansowych na jego realizacją. Decyzją malborskich przedsiębiorców, skupionych głównie w Radzie Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Malborka było zaakceptowanie finansowania miniatury. Twórca osobiście przedstawił przedsiębiorcom proces budowy miniatury, przygotowując w skali 1:30 bramę wejściową prawdziwego zamku. Łącznie 36 fundatorów sfinansowało miniaturę. W 2020 r., po otrzymaniu pozwolenia na budowę, wylano ławę fundamentową, a autor rozpoczął prace przygotowawcze. Miasto Malbork, chcąc zabezpieczyć teren powstawania miniatury, poniosło koszt ułożenia światłowodu i montażu kamery monitoringu.

Koordynatorem projektu powstania miniatury był Zbigniew Charmułowicz z Urzędu Miasta Malborka, jednocześnie Sekretarz Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Malborka.

http://m.82-200.pl/2024/03/orig/tinywow-gundatorzy-tablica-50914410-1-10310.jpg