środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

III. Edycja Wielkiego Mistrza - eventu sportowo-rekreacyjnego pn. "Szlakami Zakonu"

2024-03-18 10:54:33 (ost. akt: 2024-03-18 11:26:00)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W dniach 15 – 16 marca br. na terenie miasta Malborka, powiatu malborskiego i sztumskiego odbyła się III. Edycja wydarzenia Wielki Mistrz pod nazwą „Szlakami Zakonu”.

To dwudniowy event sportowo-rekreacyjny dla osób uprawiających zdrowy tryb życia, w trakcie którego odbyły się biegi i marsze nordic walking (NW). Głównym Celem była integracja środowiska biegaczy i maszerów nordic walking , popularyzacja biegania i marszów nordic walking jako najprostszej formy uprawiania sportu, rywalizacja sportowa i uprawianie aktywnej turystyki, poznawanie walorów turystycznych Malborka oraz okolic.

W ramach Wielkiego Mistrza – Szlakami Zakonu odbyły się biegi i marsze nornic walking (NW) na dystansach:
1) 15 marca br.:
- marsz wieczorny „KRUCJATA” dla wszystkich na trasie około 15km+ – bulwarem nad Nogatem aż na bunkry tzw. „Twierdzy Malbork”.
2) 16 marca br.:
- 15km+ „JASYR”
- 25km+ „NIEWIERNI”
- 50km+ „ŚWIĘTY GRAL”
- 75km+ „EXCALIBUR”
Start odbywał się na Centrum Aktywnego Wypoczynku, a meta dla wszystkich dystansów zorganizowana była na terenie Tawerny u Flisaka.

Pierwszego dnia uczestnicy eventu pod osłoną nocy z pochodniami w ręku podjęli pierwsze wyzwanie Wielkiego Mistrza na dystansie 15km+. Trasa prowadziła z Centrum Aktywnego Wypoczynku w Malborku, następnie bulwarem nad Nogatem do bunkrów zlokalizowanych w Wielbarskim Lesie i powrót tą samą trasą na metę zlokalizowaną w CAW.

Drugiego dnia już o godzinie 5:00 na starcie stanął pierwszy najodważniejszy zawodnik dystansu 75km+ NW, z kolei o 7:00 do maszera dołączyli biegacze wyruszając w 75km+ trasę.

Kolejni zawodnicy mięli więcej czasu na sen i odpoczynek po piątkowym spacerku. O godz. 9:00 swoją 50km+ przygodę rozpoczęli maszerzy NW, a o godz. 10:00 biegacze.

Do 25km+ dystansu o godz. 11:30 wyruszyli maszerzy NW, z kolei o 12:30 biegacze.

W ostatnią 15km+ trasę i wcale nie łatwą o godz. 12:30 wyruszyli maszerzy NW, a o 13:00 biegacze.

Każda z tras była inna, niepowtarzalna i bardzo zróżnicowana. Przebiegała po ścieżkach rowerowych, asfalcie, drodze utwardzonej, płytach betonowych, po ścieżkach leśnych/parkowych, a także polnych. Pogoda też dopisała, było ciepło i deszczowo, a kąpieli błotnych nie zabrakło.

Wszyscy szczęśliwie z uśmiechami na twarzy dotarli do mety zlokalizowanej w Tawernie u Flisaka, gdzie odznaczeni zostali medalem, które wręczał Burmistrz Miasta Malborka Pan Marek Charzewski w towarzystwie Rycerzy.

Najwytrwalsi i najszybsi dodatkowo zostali obdarowani specjalnymi i wyjątkowymi nagrodami - drewnianymi, grawerowanymi mieczami Wielkiego Mistrza.

Ogromne gratulacje należą się dla Wszystkich 82 uczestników, którzy zjechali się do Malborka z całej Polski i nie tylko, bo czy 75km+, czy też 15km+ to nie lada wyzwanie. Ważne jednak, że aktywnie.

Organizatorami eventu byli Nordic Walking Malbork oraz Kundy Portowe. Wydarzenie również wsparli m.in. Burmistrz Miasta Malborka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Rekreacji, Turystyki i Zdrowia Malbork, Nadleśnictwo Kwidzyn Lasy Państwowe, lokalne firmy oraz osoby prywatne.