środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Przekazanie zabytków pomiędzy Muzeum Zamkowym w Malborku a Muzeum Miasta Malborka

2024-03-13 16:03:39 (ost. akt: 2024-03-13 16:06:31)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

13 marca, w przyziemiu Karwanu odbyła się uroczystość przekazania zabytków pomiędzy Muzeum Miasta Malborka a Muzeum Zamkowym w Malborku.

Zabytki pochodzące z przedwojennych zasobów trafiły na swoje właściwe miejsca. Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Janusz Trupinda przekazał dla Muzeum Miasta Malborka książki stanowiące dawne wyposażenie malborskich szkół. Wśród nich jeden egzemplarz książki z przedwojennej biblioteczki Muzeum Miejskiego. Przekazane książki to starodruki z XVIII i XIX wieku.

Natomiast Dyrektor Muzeum Miasta Malborka Tomasz Agejczyk przekazał dla Muzeum Zamkowego 7 sztuk krzeseł (pastiż mebla zabytkowego z XVII wieku) stanowiące XIX wieczne wyposażenie pomieszczeń na Zamku Wysokim. Krzesła te po II Wojnie Światowej trafiły do starostwa, a następnie do Ratusza Staromiejskiego. Zabytki w postaci krzeseł zasiliły zbiory Muzeum Miasta w momencie rozpoczęcia I etapu prac remontowych nad Ratuszem Staromiejskim, co było impulsem do przekazania ich we właściwe dla nich miejsce czyli do Muzeum Zamkowego.