Sobota, 25 czerwca 2022. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Ratyfikacja umowy partnerskiej Malbork - Kilkenny

2017-05-02 16:44:15 (ost. akt: 2017-05-10 09:19:08)

1 maja w Kapitularzu na Zamku Wysokim nastąpiła ratyfikacja umowy partnerskiej pomiędzy Malborkiem a miastem Kilkenny z Irlandii. Podpisali ją Burmistrz Malborka Marek Charzewski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka Arkadiusz Mroczkowski, Burmistrz Gminy Miejskiej Kilkenny Patrick O'Neill oraz Fiona Deegan Kierownik Lokalnego Biura Przedsiębiorczości z Kilkenny. Podpisanie umowy odbyło się w obecności Ambasadora Irlandii w Polsce Gerarda Koewna.

Pierwsza część tego aktu, czyli podpisanie umowy w Kilkenny, miało miejsce 17 marca br. podczas narodowego święta Irlandii czyli Dnia Świętego Patryka.Uroczystość tę uświetnił występ zespołu Secret Garden Singers z Malborka. Podczas ratyfikacji umowy w Malborku o oprawę muzyczną zadbały dwie grupy - chór chłopięcy CBS Primary z Kilkenny oraz studio wokalne "Balbiny" z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, które w ten sposób rozpoczęły współpracę i wymianę kulturalną.

Laudację przeczytała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Malborka Bożena Piątkowska: Współpracę z Kilkenny zainicjował pan Piotr Rakowski - kierownik Referatu Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Dublinie, który pochodzi z Malborka. Propozycja współpracy padła już w 2014 r., jednak pierwsze kontakty zostały nawiązane w roku 2015 r. Zarówno Ambasada RP w Dublinie jak i Ambasada Irlandii w Warszawie zapewniły swoje pełne wsparcie przy realizacji przyszłych wspólnych projektów.

Oba miasta - Malbork i Kilkenny - zostały założone w średniowieczu, oba były dawnymi stolicami państw. Pomimo tego, że różnią się architektonicznie - budowle w Malborku są z cegły, w Kilkenny z kamienia - to łączy je fakt posiadania zamku, oba mają również typowo turystyczny charakter.

Kilkenny położone jest nad rzeką Nore na południowym wschodzie Irlandii, w hrabstwie Kilkenny i jest najlepiej zachowanym w Irlandii średniowiecznym miasteczkiem. Liczba mieszkańców w mieście i na przedmieściach wynosi ponad 22 tys. osób. W latach 1293-1408 oraz 1642-1648 w Kilkenny obradował Anglo-Normandzki parlament – Kilkenny było wtedy stolicą Konfederacji Rzymskokatolickiej oraz jednocześnie stolicą Irlandii.

Kilkenny położone jest ok. 130 km od stolicy Irlandii Dublina. Dzięki bezpośredniemu połączeniu tanimi liniami lotniczymi z Gdańska, można się tam dostać w kilka godzin. Długość trasy samochodem z Malborka wynosi prawie 2.400 km.

Kilkenny to niezwykle atrakcyjne miasto i przepiękne okolice, słusznie nazywa się Irlandię zieloną wyspą. Z historią można się tu zetknąć niemal na każdym kroku. Przez miasto ciągną się dawne, kamienne mury obronne z licznymi wieżami i bramami. Zachowało się tu również wiele cennych zabytkowych budowli.

Najważniejszą z nich jest zamek obronny z widokiem na most na rzece Nore. Warto zobaczyć tu również katedrę św. Kanizjusza wybudowaną w drugiej połowie XIII wieku w miejscu dawnego opactwa, muzeum browarnictwa (Kilkenny Brewery), zbudowany w drugiej połowie XVI wieku budynek Ratusza oraz pozostałości trzech dawnych opactw (St Francis' Abbey, Black Abbey i St John's Priory).

W Kilkenny działa bardzo duża Polonia, liczy się, że w mieście i okolicy mieszka ponad 1000 Polaków, którzy są uznawani za dobrych sąsiadów i dobrych fachowców. Są też wśród Polonii osoby, które już zaangażowały się we współpracę z Malborkiem i zadeklarowały wszelką możliwą pomoc.

W 2016 r. odbyły się dwie wizyty, podczas których przedstawiciele poszczególnych samorządów mogli się ze sobą spotkać i wypracować wspólne płaszczyzny współpracy. Delegacja z Kilkenny gościła w naszym mieście w czerwcu podczas obchodów jubileuszu 730-lecia podpisania praw miejskich i brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej, natomiast przedstawiciele Malborka byli w Irlandii w październiku. Podczas tego spotkania, 28 października 2016 r., burmistrz Marek Charzewski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Malborka Bożena Piątkowska podpisali list intencyjny w sprawie przystąpienia do partnerstwa miast pomiędzy obiema gminami.

Wymiana partnerska planowana jest głównie w obszarach zarządzania miejskiego, edukacji, kultury i sportu, gospodarki, turystyki, realizacji wspólnych projektów, również tych finansowanych ze środków unijnych oraz wymiany doświadczeń między instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi.

Głównym aspektem współpracy partnerskiej jest obopólne zrozumienie, które budowane jest na bazie wymian i współpracy mieszkańców w różnym wieku i na różnych płaszczyznach. Dzielenie się własnym doświadczeniem gwarantuje integrację europejską na poziomie porozumienia, współpracy i autentycznych związków między mieszkańcami miast.
czytaj więcej:
Umowa partnerska z Kilkenny podpisana
1 maja podpiszemy w Malborku umowe partnerską z Kilkenny
Kilkenny w Irlandii siódmym miastem partnerskim Malborka