Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Dwie wystawy Muzeum Miasta Malborka można obejrzeć teraz w Niemczech

2024-03-04 12:40:42 (ost. akt: 2024-03-04 12:49:34)

Autor zdjęcia: archiwum Miasta Monheim

W minionym tygodniu w Niemczech otwarte zostały dwie wystawy przygotowane przez Muzeum Miasta Malborka i Archiwum Państwowe w Malborku we współpracy z Urzędem Miasta Malborka i gospodarzami wystaw Urzędem Miasta Monheim nad Renem i Muzeum Zachodniopruskim w Walendorfie.

Pierwsza z nich "Widzialni, trochę zapomniani, o społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku" prezentowana jest w partnerskim mieście Monheim nad Renem. Uroczystego otwarcia 1 marca br. dokonali Burmistrz Daniel Zimmermann wraz z Burmistrzem Malborka Markiem Charzewskim oraz dyrektorem Muzeum Miasta Malborka Tomaszem Agejczykiem. Ekspozycję będzie można oglądać przez cztery kolejne tygodnie.

Wśród gości wernisażu było wielu przyjaciół naszego miasta - przedstawicieli instytucji i organizacji, z którym współpracujemy od lat. Spotkanie było więc również okazją do rozmów na temat dalszych planów i wizyt. Szczególnie owocne rozmowy odbyły pomiędzy dziekan naszego Uniwersytetu 3 Wieku Agatą Szumską a członkami Freundeskreis Malbork (Krąg Przyjaciół Malborka), z którym U3W przyjaźni się od wielu lat.

Podczas pobytu w Monheim malborska delegacja gościła w Marienburgu – małym XIX-wiecznym zameczku stylizowanym na malborską twierdzę. Dzięki dobrej współpracy Muzeum Miasta Malborka otrzymało w prezencie wielkoformatową akwafortę z 1910 roku przedstawiającą zamek malborski od północnego wschodu. Jej autorem był cieszący się dużym uznaniem, pochodzący ze Śląska grafik i ilustrator Hugo Ulbrich (1867–1928). Artysta ten stworzył dwie akwaforty z widokiem na malborski zamek (1907 i 1910), które powstały z inicjatywy Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego (Verein für die Herstellung und Ausschmückung der Marienburg).W sobotę 2 marca w Muzeum Prusach Zachodnich w Walendorfie otwarta została druga wystawa pt.: "W atelier fotograficznym. Mieszkańcy Malborka oczami pierwszych fotografów". Wystawę zainaugurowali Burmistrz Malborka Marek Charzewski, dyrektor Muzeum Miasta Malborka Tomasz Agejczyk, Prezes Fundacji Kultury Prus Zachodnich dr Jutta Reisinger-Weber oraz Magdalena Oxfort z Referatu Kultury. Swoją obecnością zaszczycił również burmistrz Warendorfu Peter Horstmann, który po wernisażu pokazał gościom najciekawsze atrakcje swojego miasta.

Wystawa prezentuje sylwetki byłych fotografów Marienburga i Malborka od czasu wynalezienia fotografii w lata 40-tych XIX wieku do lat 70-tych XX wieku. Jak zmieniało się miasto, jak wyglądało codzienne życie zwykłych mieszkańców. A wszystko uzupełnione najcenniejszymi eksponatami z kolekcji fotografa Chrisa Tettke, który przekazał na rzecz Muzeum specjalną pracę przedstawiającą malborski zamek. W ramach podziękowań Panie Oxfort i Reisinger-Weber otrzymały od dyrektora Agejczyka obrazy przedstawiające malborskie Stare Miasto, namalowane przez Grażynę Kurapiewicz.

Ekspozycję będzie można oglądać do 2 czerwca 2024 r. W planach jest również zaprezentowanie wystawy o społeczności żydowskiej w przedwojennym Malborku, która obecnie jest w Monheim nad Renem.

Burmistrz Miasta Malborka dziękuje organizatorom wystaw – Miastu Monheim nad Renem, Muzeum Prus Zachodnich w Walendorfie, dyrektorowi Muzeum Miasta Malborka Tomaszowi Agejczykowi oraz pracownikom Muzeum – Annie Kossarzeckiej i Tomaszowi Dróździe.