Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Malborku

2024-02-26 13:00:46 (ost. akt: 2024-02-26 13:01:17)

1 marca br. odbędą się uroczystości przed Kamieniem „Inki” przy Rondzie im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, pod Kamieniem Żołnierzy Wyklętych na Skwerze Żołnierzy Wyklętych oraz pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego za budynkiem Urzędu Miasta Malborka.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.


Program Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Malborku:
16:00 Złożenie kwiatów przed Kamieniem „Inki” przy Rondzie im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”

16:40 Złożenie kwiatów pod Kamieniem Żołnierzy Wyklętych na Skwerze Żołnierzy Wyklętych

17:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego za Urzędem Miasta Malborka

17:30 Zakończenie uroczystości.

Źródło IPN