środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Od zawodnika do trenera Nordic Walking - Burmistrz gościł Pawła Gutowskiego

2024-02-26 10:21:24 (ost. akt: 2024-02-28 09:08:22)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, w piątek 23 lutego przyjął w swoim gabinecie wyjątkowego gościa - Pawła Gutowskiego. To spotkanie było okazją do docenienia jego niezwykłej drogi – od zawodnika Nordic Walking do wykwalifikowanego trenera, którego zaangażowanie i pasja do tego sportu mogą być inspirujące dla wielu. Podczas wizyty Pan Paweł przekazał na pamiątkę burmistrzowi medale z największego cyklu imprez nordic walking w Polsce: Enea Polish Nordic Walking Cup.

Paweł Gutowski związany jest z Nordic Walking od końca 2018 roku, gdy podjął tę formę aktywności jako część rehabilitacji po poważnych problemach zdrowotnych. Jego przygoda z tą dyscypliną zaczęła się dzięki wsparciu i pasji jego przyjaciół z Prudnika, należących do Wesoły Borsuk Team. To oni zaszczepili w nim miłość i zaangażowanie do Nordic Walking.

Dzięki ciężkiej pracy i determinacji, w 2019 roku Paweł postanowił przetestować swoje umiejętności w zawodach Nordic Walking. Startując w kategorii osób niepełnosprawnych, przełamał liczne ograniczenia zdrowotne, osiągając zarazem mniejsze i większe sukcesy, które stały się dla niego motywacją do dalszego rozwoju.

Jego zaangażowanie w Nordic Walking zaowocowało w 2021 r. współpracą przy organizacji zawodów z Polskie Zrzeszenie Nordic Walking. Miał wielkie szczęście spotkać na swojej drodze ludzi, którzy mu zaufali i dali tyle możliwości, za jest im niesamowicie wdzięczny. Podjął się roli sędziego na różnych zawodach, nie tylko w Polsce, ale także za granicą, m.in. na Łotwie i w Estonii. Po przeszkoleniu przez międzynarodową federację Nordic Walking, Paweł uzyskał status sędziego międzynarodowego, co umożliwiło mu sędziowanie na Mistrzostwach Świata Nordic Walking w Szklarskiej Porębie.

Kolejnym krokiem w jego karierze było zaangażowanie się w prace Komisji ds. Zawodów INWA, gdzie wspólnie z przedstawicielami innych krajów podejmuje kluczowe decyzje dotyczące organizacji zawodów Nordic Walking w Europie.

Jego zaangażowanie nie kończy się na pracy sędziego czy organizatora. Paweł postanowił podnieść swoje kwalifikacje i zostać instruktorem oraz trenerem Nordic Walking, co udało mu się osiągnąć poprzez udział w licznych szkoleniach i konwencie organizowanych przez INWA Nordic Walking. Obecnie jest on trenerem narodowym INWA, uprawnionym do szkolenia instruktorów, trenerów i sędziów Nordic Walking.

Pawłowi Gutowskiemu nie brakuje ambitnych planów na przyszłość. W planach ma kolejne szkolenia oraz udział w konwencie i Mistrzostwach Świata Nordic Walking w Lahti w Finlandii. Jego zaangażowanie i wkład w rozwój tej dyscypliny sportu są nieocenione, a jego historia stanowi inspirację dla wszystkich miłośników Nordic Walking.

INWA, czyli International Nordic Walking Association, to międzynarodowa federacja Nordic Walking, która zajmuje się promocją i rozwijaniem tej dyscypliny sportowej na całym świecie.