Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Wystawa fotografii włoskich żołnierzy w Muzeum Miasta Malborka

2024-02-24 15:10:42 (ost. akt: 2024-02-24 15:11:41)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W piątek 23 lutego w Muzeum Miasta Malborka odbył się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej "W samym sercu Malborka".

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali dowódca włoskiego kontyngentu płk Antonio Vergallo, Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski oraz Dyrektor Muzeum Miasta Malborka Tomasz Agejczyk.

Wystawa fotograficzna - pt. „W samym sercu Malborka” - zrodziła się z pomysłu oddania miastu hołdu przez obecnych tu od września zeszłego roku żołnierzy kontyngentu Włoskich Sił Powietrznych. Jak mówią sami twórcy wystawy: - Są to ujęcia robione z sercem, aby podziękować mieszkańcom tego wspaniałego miasta, które nas gości. Naszym zdumionym spojrzeniem staraliśmy się uwiecznić piękno Malborka i jego okolic: wspaniały zamek, twarze, krajobrazy miejskie i wiejskie. Wystawa została zainspirowana i wzbogacona jest pismami znanego włoskiego pisarza XX wieku, Italo Calvino, który w 1979 roku opublikował powieść zatytułowaną „Jeśli zimową nocą podróżny”, osadzoną właśnie w tym wspaniałym mieście. Wewnętrzna ścieżka, która prowadzi do ciągłego odkrywania siebie i innych: aby wzlecieć, trzeba choć na chwilę stracić równowagę!

Wernisaż wystawy stał się polsko-włoskim wieczorem, na który goście z Italii zaprosili wszystkich, z którymi przez ostatnie miesiące współpracowali w naszym mieście i tych, których otoczyli swoim wsparciem. Poza misją wojskową jaką pełnią każdego dnia, postanowili aktywnie włączyć się w działania społeczno-kulturalne naszego miasta. Wspierali swoją obecnością i charytatywnymi akcjami np. SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku czy placówkę wsparcia dziennego Stacja Malbork +.

Za obecność, za swoją codzienną pracę, ale również za aktywne działania poza swoją służbą dziękował włoskim żołnierzom Burmistrz Miasta Marek Charzewski. Włoski dowódca płk Antonio Vergallo, w podziękowaniu za gościnę w naszym mieście, przekazał na ręce burmistrza symboliczny obraz. Rysunek prezentujący nowoczesne samoloty wojskowe przelatujące nad dziedzińcem malborskiego zamku.

Obecna zmiana włoskiego kontyngentu dobiega końca. W połowie lutego Malbork opuściły samoloty F35 a na ich miejsce swoją misję zaczną piloci myśliwców Eurofigter Typhoon. Wystawa jest więc zakończeniem pewnego etapu włosko-polskiej współpracy. Natomiast nowy kontyngent włoskich żołnierzy gościć będzie w naszym mieście do lipca 2024 roku.

Zaprezentowaną w piątek wystawę fotografii będzie można zwiedzać od 24 lutego do 15 marca (od poniedziałku do soboty) w godzinach 10:00-16:00, w Muzeum Miasta Malborka, ul. Kościuszki 54.