Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2017-05-02 08:12:01 (ost. akt: 2017-05-05 14:01:52)

Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

- 90 lat temu – 26 lutego 1927 r. Minister Spraw Wewnętrznych Sławoj Składkowski wydał okólnik, w którym ogłoszono pieśń „Jeszcze Polska nie zginęła” z 1797 r. naszym hymnem narodowym. Pieśń ta i biało-czerwone barwy pomogły Polakom przetrwać czasy rozbiorów i podtrzymywały ducha walki o Niepodległą. Nas, Polaków wyróżnia bardzo silne poczucie tożsamości narodowej. Jesteśmy mocno przywiązani do hymnu i do biało-czerwonych barw. Oznaczają one dla nas dumę i wolność. Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Biel i czerwień towarzyszą emocjom polskich kibiców i triumfalnym gestom naszych zawodników. W ten sposób wyrażamy nasze uczucia. Biało-Czerwona łączy nas wszystkich. Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady. Mogą być przydatne nie tylko urzędnikom i funkcjonariuszom służb podległych MSWiA, ale każdemu, kto darzy Biało-Czerwoną szacunkiem.
Mariusz Błaszczak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji


Poniżej dostępna jest publikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona”, która zawiera zawiera instrukcje mogące przydać się każdemu, kto szanuje nasze barwy narodowe. Niniejsza publikacja zawiera wskazówki jak prezentować barwy narodowe, polską flagę, a także bannery w przestrzeni publicznej.
https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15928,Poradnik-Bialo-Czerwona-czyli-jak-czcic-barwy-narodowe-wydanie-rozszerzone.html

Na podstawie: www.mswia.gov.pl