Wtorek, 23 kwietnia 2024. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Wizyta włoskiej telewizji w Malborku

2024-02-15 16:35:40 (ost. akt: 2024-02-20 11:22:22)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

14 lutego włoska telewizja RAI realizowała nagranie programu z Malborka. Wizyta w Malborku związana jest z obecnością kontyngentu wojskowego Włoskich Sił Powietrznych, który stacjonuje w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w ramach Air Polcing i patroluje wschodnią flankę NATO.

Ekipa włoskich żołnierzy, którzy pełnią swoją misję na maszynach F35 już wkrótce opuści Malbork. W tym tygodniu do Malborka przylecieli kolejni wojskowi z Włoch, którzy patrolować będą niebo sojuszu samolotami Eurofighter Typhon.

Dziennikarze rozmawiali z Burmistrzem Miasta Malborka Markiem Charzewskim, odwiedzili Muzeum Zamkowe w Malborku oraz miejsca, w których włoscy żołnierze mocno zaznaczyli swoją obecność.

Odwiedzili także Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, który włoscy piloci wsparli przedświąteczną zbiórką pieniężną, dzięki której w ośrodku powstała nowa, piękna szatnia dla podopiecznych. Ekipa telewizyjna zawitała również do Stacji Malbork +, świetlicy działającej przy ul. Sienkiewicza w Malborku. Włoscy piloci również okazali wsparcie podopiecznym tej placówki prowadzonej przez Chorągiew Gdańska ZHP. Są tam również częstymi gośćmi, urozmaicając swoją obecnością prowadzone zajęcia.

Kamera telewizji RAI także zawitała do Muzeum Miasta Malborka. To tam od 24 lutego do 15 marca 2024 roku oglądać będzie można wystawę fotografii "W samym sercu Malborka", którą również zorganizowali włosi.

Wizyta telewizji włoskiej ma na celu nie tylko upamiętnienie współpracy wojskowej, ale także podkreślenie więzi zrodzonej między lokalną społecznością a żołnierzami obecnymi w naszym mieście, którzy postanowili aktywnie uczestniczyć w życiu społeczno-kulturalnym Malborka.
__
fot. Łukasz Mocek