Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Burmistrz Monheim nad Renem przekazał samochody dla Włodzimierz z Ukrainy

2024-02-02 13:13:17 (ost. akt: 2024-02-02 14:11:25)

Monheim nad Renem w Niemczech i Włodzimierz w Ukrainie to partnerskie miasta Malborka, które współpracują nie tylko z naszym miastem ale również między sobą. Pierwsze wspólne kontakty zostały nawiązane już w czerwcu zeszłego roku podczas spotkania z okazji podpisania umowy partnerskiej z Włodzimierzem.

Jednym z problemów, o których mówił ukraiński burmistrz Ihor Palonka, był brak pojazdów, głównie używanych, potrzebnych przede wszystkim na potrzeby wojska. Ten temat podjął burmistrz Monheim nad Renem Daniel Zimmermann i postanowił przekazać na ten cel dwa auta – Fiata Dublo z wywrotką oraz VW T5, które zostały wymienione na nowy tabor. W bagażniku zostawił także kolejne dary – ogrzewacze do rąk i obuwia oraz łopaty. Trzeci pojazd pojedzie na Ukrainę już w lato.

Uroczyste przekazanie samochodów i wręczenie kluczyków miało miejsce 1 lutego br. przed budynkiem Urzędu Miasta Malborka. Burmistrz Zimmermann podkreślał, jak ważne jest wspieranie Ukrainy w tej niesprawiedliwej i niebezpiecznej dla całej Europy wojnie, natomiast burmistrz Palonka po raz kolejny dziękował za pomoc, za słowa otuchy i za zaangażowanie. Wszyscy wyrazili też nadzieję, na szybkie zakończenie wojny, na możliwość organizacji wymian partnerskich w pokojowych warunkach i wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej.

Warto również dodać, że Miasto Malbork już czterokrotnie od czasu wybuchu wojny zawoziło dary dla naszego ukraińskiego partnera.

Burmistrz Monheim przyjechał w towarzystwie swojego zastępcy Lucasa Risse, natomiast z burmistrzem Włodzimierza przybyli radni - Prynda Andrij, Hnatiuk Andrij i Waszczuk Tetiana, która jest jednocześnie dyrektorem szpitala. Poza spotkaniem oficjalnym goście mieli okazję zwiedzić wieżę ciśnień i Muzeum Miasta Malborka oraz wziąć udział w spotkaniu noworocznym organizowanym przez Konsul Generalną Republiki Niemiec z Gdańska Carnelię Pieper.