Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Ferie z 7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej. Zima ochotnikom nie jest straszna

2024-01-16 14:47:10 (ost. akt: 2024-01-16 14:53:25)

Początek zimowej przerwy w nauce, w województwie pomorskim, oznacza początek kolejnej edycji akcji „Ferie z WOT”. Dziesiątki ochotników stawią się do kompanii szkolnej w Pruszczu Gdańskim, pomimo zimna i niepogody odbędzie szkolenie podstawowe. Przyszli Terytorialsi będą poznawać wojskowe rzemiosło. Bez względu na warunki atmosferyczne, jak zwykle, projekt „Ferie z WOT” cieszy się dużym zainteresowaniem.

http://m.82-200.pl/2024/01/orig/wot-10112.jpg
Śnieg, błoto, mróz, Terytorialsi muszą być gotowi do działania w każdej sytuacji. Wojna za wschodnią granicą oraz działania hybrydowe na jakie jesteśmy narażeni, wymuszają gotowość do działań przez cały rok w różnych warunkach. Zwłaszcza jeżeli służba odbywać się będzie w 7 Pomorskiej Brygadzie OT, której rejon odpowiedzialności graniczy z obwodem królewieckim.

Tej zimy, w województwie pomorskim, szkolić się będzie prawie stu przyszłych żołnierzy. Ochotnicy będą ćwiczyli się z podstaw obsługi broni, taktyki, zasad udzielania pierwszej pomocy etc. 11 lutego w Pruszczu Gdańskim, złożą uroczystą przysięgę wojskową. Po tym wydarzeniu zostaną przydzieleni do pododdziałów 7PBOT, w Kościerzynie, Słupsku, Malborku czy Trójmieście, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności. Przed nimi trzyletni okres szkolenia, podczas którego przejdą etap indywidualny, specjalistyczny i zgrywający aby uzyskać status tzw. combat ready- czyli pełnej gotowości do działań bojowych. Tym samym staną się pełnoprawnym elementem tarczy obronnej północnych rubieży Rzeczypospolitej, gotowych wspierać wojska operacyjne.

Do podstawowych zadań terytorialsów w czasie pokoju należy, wsparcie władz cywilnych w usuwaniu klęsk żywiołowych oraz szkolenie się w rzemiośle wojskowym. W czasie wojny, będą wspierać w walce na terenie województwa pomorskiego wojska operacyjne. Będą też przeciwdziałać działaniom dywersyjnym mogącym uderzyć w naszą infrastrukturę krytyczną.

Wojska Obrony Terytorialnej są jedynym rodzajem sił zbrojnych, które pozwalają łączyć działalność zawodową ze służbą wojskową. Grupują w swoich szeregach ochotników, świadomych wyzwań czasów w jakich przyszło nam żyć. Patriotów którzy poza pracą zawodową, życiem rodzinnym, pasjami, chcą służyć Ojczyźnie wspierając lokalną społeczność, a w sytuacji zagrożenia, być gotowi do jej obrony. Charakteryzuje ich wysokie morale, poczucie obowiązku i chęć czerpania jak najwięcej wiedzy z procesu szkoleniowego. Z rozmów z nowo wcielanymi można wywnioskować, że są gotowi do ofiarnej służby i poświęceń. Dołączają do zastępów obecnych i byłych żołnierzy OT, którzy wyszkoleni, będą służyć krajowi w chwilach kryzysu, wzmacniając lokalny system obrony.

Ferie z WOT, pozwalają uczniom, studentom uczelni a także kadrze dydaktycznej, przejść podstawowe szkolenie wojskowe w czasie zimowej przerwy w nauce i pracy, nie odrywając ich od obowiązków życia cywilnego. Oczywiście akcja skierowana jest do wszystkich chętnych, chcących zostać Terytorialsem. Nabór ochotników trwa cały rok. Raz jeszcze serdecznie zapraszamy na uroczystą przysięgę nowych żołnierzy, dnia 11 lutego w Pruszczu Gdańskim.


Piotr Langenfeld
Zespół Prasowy
7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
im. kpt. mar. Adama Dedio