Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Ambasadorki Technikum nr 3 z wizytą w Warszawie

2023-12-19 13:29:18 (ost. akt: 2023-12-19 13:53:46)

W miniony weekend, 15 -16.12.2023 r. starsze ambasadorki programu Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego(EPAS) - p. Iwona Krauze nauczycielka historii i p. Agnieszka Jeromin wicedyrektor szkoły ds. opiekuńczo-wychowawczych w Technikum nr 3 w Malborku wzięły udział w spotkaniu Szkolnych Klubów Europejskich w Warszawie organizowane przez Polską Fundację im. Roberta Schumana.

Spotkanie było częścią projektu “Have your say in EU”, którego celem jest stworzenie wspólnej przestrzeni dla obywateli z różnych krajów europejskich do wspólnej dyskusji i współpracy, poprzez konfrontowanie poglądów i doświadczeń na temat aktualnych i kluczowych dla Europejczyków kwestii.

Pierwsza część spotkania miała formę warsztatów, podczas których nauczyciele - koordynatorzy Szkolnych Klubów Europejskich z całej Polski wymienili się swoimi refleksjami, doświadczeniami i dobrymi praktykami związanymi z edukacją europejską. Zebrane spostrzeżenia i pomysły posłużyły następnie do stworzenia wspólnej strategii działań i określenia planów na przyszłość, szczególnie mając na uwadze rok 2024 i nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego.

Drugą część spotkania stanowiła rozmowa z ekspertami - p. Piotrem Maciejem Kaczyńskim - szkoleniowcem, publicystą oraz ekspertem Fundacji Geremka, a także p. Janem Olbrychtem - deputowanym do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, politykiem, samorządowcem i socjologiem, a także ekspertem w zakresie funduszy europejskich. Obaj goście przeprowadzili uczestników spotkania krok po kroku przez zasady przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego, ich wagę oraz różnice między funkcjonowaniem struktur PE a rządami poszczególnych państw członkowskich. W rozmowie nie zabrakło nawiązań do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce i postrzegania naszego kraju na arenie europejskiej. Poruszono także temat działań Unii Europejskiej w kontekście europejskich i światowych konfliktów zbrojnych. Podkreślona została waga jedności i poczucia tożsamości europejskiej jako źródła siły niezbędnej do sprzeciwiania się wojnom i niedopuszczenia ich rozprzestrzeniania.

Owocne, motywujące, poszerzające perspektywy dalszego działania - tymi słowami można najlepiej określić to spotkanie. Teraz czas na uporządkowanie informacji i stworzenie konkretnego harmonogramu aktywności związanych z edukacją europejską w Technikum nr 3 - o których jak zawsze będziemy informować naszą lokalną społeczność na bieżąco.

informacja i zdjęcie: Technikum nr 3 w Malborku