Niedziela, 28 kwietnia 2024. Imieniny Bogny, Walerii, Witalisa

Weekend debiutów w MAL WOPR

2023-12-19 08:32:55 (ost. akt: 2023-12-19 08:37:44)

Zapewne każdy sportowiec pamięta swoje pierwsze zawody. Minione dwa weekendowe dni zapadną z pewnością w pamięć trójce pływaków MAL WOPR. Dla Igora Wiercińskiego i Yaroslava Troskchy, dwunastoletnich zawodników malborskiego klubu, wyjazd do Torunia na zawody pod nazwą „Pływam na medal z Kopernikiem” był debiutanckim występem na pływackich arenach.

Obaj chłopcy pojechali do grodu Kopernika po naukę i doświadczenie. Yaroslav startował trzykrotnie. O ile w stylu dowolnym wyraźnie górę wziął stres, bowiem na dystansie 50m zajął szesnaste, a na dwukrotnie dłuższym dwudzieste miejsce, o tyle popularną żabką spisał się znakomicie. Dystans dwóch długości pływalni pokonał w czasie 41,86s i zajął bardzo wysoką, szóstą lokatę. Igor z kolei stawał na słupkach startowych dwukrotnie ścigając się na sprinterskich dystansach 50m stylami dowolnym i grzbietowym. Wyraźnie lepiej „leżał mu” grzbiet, w którym uzyskał czas 45,46s i zajął miejsce jedenaste. W Toruniu startowało blisko 570 młodych zawodników z 35 klubów pływackich. Zajęte przez naszych chłopaków miejsca, ale przede wszystkim „złapanie bakcyla”, cieszą i dają wielkie nadzieje na ich wzmożoną pracę treningową.

Kolejnym debiutantem w MAL WOPR był w sobotę Kacper Stambłowski, który wraz z doświadczonym kolegą klubowym, Kamilem Czarnotą wziął udział w 14 Zimowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. W Kościerzynie, na starcie tych jakże znaczących zawodów, stanęło 233 zawodników z 17 klubów z całej Polski. Zważywszy na rangę zawodów i fakt, że do Kościerzyny zjechali najlepsi ratownicy w naszym kraju, o zdobyciu medali raczej nie można było marzyć. Mimo to nasi zawodnicy pokazali się z bardzo dobrej strony. Ponieważ obaj na co dzień trenują pływanie, najlepiej wypadli w konkurencjach, w których najważniejsze są umiejętności pływackie. Debiutant Kacper z czasem 3:30,17s zajął w konkurencji „200m super ratownik” miejsce 15, zaś Kamil w wymagającej konkurencji „200m z przeszkodami” z czasem 2:15,18s uplasował się na bardzo wysokim, szóstym miejscu. Kamil dorzucił też do swoich zdobyczy w Kościerzynie ósmą lokatę w konkurencji „200m super ratownik” i trzy rekordy życiowe w konkurencjach, w których startował już w tym sezonie w lidze ratownictwa województwa pomorskiego. Obaj nasi zawodnicy startowali w Kościerzynie pięciokrotnie. Suma uzyskanych przez nich punktów we wszystkich wyścigach ostatecznie uplasowała siedemnastoletniego Kamila na 13 miejscu w zestawieniu juniorów, a rok młodszy Kacper w tym samym zestawieniu był dwudziesty szósty. Ale to nie wyniki były najważniejsze na kościerskich mistrzostwach. Udział w tak wysokich rangą zawodach oraz nabyte doświadczenie to największa zdobycz jaką przywieźli malborczycy z Kościerzyny. Liczymy, że to dopiero początek ambitnych startów naszych pływaków na zawodach ratowniczych.