Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Spotkanie autorskie z Natalią Piaskowską w I LO

2023-12-14 11:23:39 (ost. akt: 2023-12-14 11:25:20)

W środę, 13 grudnia 2023 roku, w auli "Sienkiewiczówki" odbyło się spotkanie z Natalią Piaskowską, absolwentką tej szkoły, autorką debiutanckiej książki pt. „Chwytać motyle”.

Pani Natalia w swojej powieści ożywia przeszłość odtwarzając atmosferę Malborka, Gdańska i Pomorza poprzez dawne restauracje, sklepy czy hotele. Losy bohaterek splatają się z postaciami związanymi z regionem, a wydarzenia historyczne stają się tłem dla misternie splecionych wątków o przyjaźni i miłości trzech pokoleń kobiet.

W powieści odkryjemy ciekawe historie, które mogły zdarzyć się w każdej rodzinie, wspólne relacje między narodem polskim i niemieckim. Aula, w której odbyło się nasze spotkanie, została także umieszczona na kartach powieści, jako miejsce zabawy uczniów polskich i niemieckich. Życie obok siebie ludzi różnych narodowości, kultur, obyczajów i języków przyczyniło się do wzajemnego przenikania i tworzenia wspólnych rodzinnych historii.

Autorka, jako absolwentka malborskiej szkoły, ze wzruszeniem i ekscytacją, co szczególnie podkreśliła, spotkała się z uczniami, gdyż dla niej to kontakt z drugim człowiekiem jest najwyższą wartością. Młodzież miała okazję wysłuchać niezwykłej opowieści nie tylko o swoim mieście, ale zostały jej przybliżone najważniejsze wydarzenia lat 30-tych, 60-tych czy 8o-tych ubiegłego wieku. Prezentacja ze zdjęciami przedwojennego Malborka dopełniła spotkanie. Pani Natalia Piaskowska będąca na co dzień stomatologiem, zachęcała młodzież do szukania swoich zainteresowań i pasji, doświadczania nowych aktywności, by znaleźć swoje miejsce w życiu. Na swoim przykładzie pokazała możliwości, jakie stoją otworem dla każdego z nas. Zwracała również uwagę na budowanie relacji pokoleniowych, dzięki takiemu wydarzeniu.

Po spotkaniu Pani Natalia odpowiadała długo jeszcze na pytania uczniów, głównie o warsztat pracy i proces tworzenia powieści.

- Polecamy powieść „Chwytać motyle” i już dziś mamy zapowiedź kolejnego spotkania z autorką, przy następnej części. Czekamy zatem, by móc poznać dalsze losy postaci i historie pełne emocji – mówią organizatorzy.

informacja - nauczyciele bibliotekarze Izabela Łukasiewicz, Leokadia Prędota, I LO
zdjęcia: archiwum I LO